Większość mam, niezależnie od wieku ich dzieci, miało w swoim życiu wiele nieprzespanych nocy. Maluchy nie mogą zasnąć ze względu na ból, katar, złe sny a czasami po prostu mają problem z zasypianiem. W takich wypadkach należy mieć swój sprawdzony sposób na uśpienie dziecka.

Kiedy problemem jest choroba

Najczęściej problemy ze snem towarzyszą chorobie. Zapchany nosek i męczący kaszel nie ułatwiają zasypiania. Dlatego też warto mieć w domu delikatne środki zawierające olejki eteryczne oczyszczające nos. W aptekach dostępne są żele, plastry i maści, które w składzie mają olejki z eukaliptusa, mięty czy sosny. Malec wdycha substancje lecznicze w nich zawarte, co ułatwia mu oddychanie i spokojny sen.

Kolki

U najmłodszych dzieci problemy ze snem często powodowane są kolkami. W takim wypadku sprawdzają się kropelki specjalnie przygotowane do wsparcia pracy jelit. Warto też podawać dziecku herbatkę z koperku i masować brzuszek malca. Wraz z ustąpieniem dolegliwości bólowych szkrab zazwyczaj zasypia.

Złe sny

Na złe sny nie ma nic lepszego jak przytulenie się do mamy. Czasami udaje się zamienić mamę na przytulankę, kocyk lub inny ukochany przez dziecko przedmiot. Warto spróbować takiej podmianki zwłaszcza, gdy dziecko często budzi się w nocy i wymaga od rodzica siedzenia przy łóżeczku. Taka nieprzespana noc nie wpływa dobrze na żadnego członka rodziny niezależnie od wieku.

A na co dzień…

Bywają też dzieci, które uwielbiają wieczorne harce. Całkiem spora rzesza maluchów najlepiej bawi się właśnie wtedy, gdy pora iść spać. Aby sen mógł spokojnie nadejść już od pierwszych dni życia należy wprowadzać konkretne rytuały wieczorne. Kąpiel, kolacja bajka i do łóżka. Do wieczornych rytuałów można włączyć wiele dodatkowych punktów. Szczególnie wartymi polecenia są śpiewanie kołysanek lub dziecięcych piosenek np. Stary niedźwiedź mocno śpi. Można też zamienić piosenki na bajki czytane przez rodzica. W dniach kiedy z jakiegoś powodu mama nie może śpiewać dziecku piosenek na żywo, zawsze można skorzystać z kołysanek znajdujących się w sieci. Można umieścić niedaleko łóżeczka tablet lub smartfon i włączyć jedną z dostępnych piosenek. Z pewnością pomogą maluszkowi zasnąć.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

kocyk

Wersja do druku