Chrapanie dotyka około 60% społeczeństwa w średnim wieku. Zazwyczaj chrapią mężczyźni, ale również kobietom zdarza się skutecznie zakłócać sen partnerowi. Możemy stosować zatyczki do uszu, przykrywać głowę poduszką, co chwila budzić partnera, zalecając mu spanie na boku. Niektórzy twierdzą, że skuteczną metodą jest ciche pogwizdywanie. Sposoby te jednak cechuje wątpliwa efektywność. Nic nie zastąpi skutecznej terapii laryngologicznej.   

Chrapanie to problem więcej niż jednej osoby

By leczyć chrapanie, należy wyleczyć przyczynę

Najczęściej chrapanie jest wynikiem nieprawidłowości oddechowych na tle anatomicznym. Anatomiczne przyczyny takie jak: skrzywienie przegrody nosowej, przerośnięte małżowiny nosowe, przerost języka lub języczka, wiotkie podniebienie miękkie, przerost migdałków, polipy nosowe wymagają interwencji laryngologa. Ten specjalista, przeprowadzając zabiegi – bardzo często bezkrwawe i małoinwazyjne – bo wykorzystujące laseroterapię – docierając do podłoża schorzenia, eliminuje je. Pomocy udzieli też osobom, które doświadczyły urazów nosa lub przeszły poważne infekcje, w wyniku czego pojawił się u nich problem chrapania.

Domowe sposoby na chrapanie

Najczęstszą przyczyną chrapania, oprócz nieprawidłowości anatomicznych, związanych z nieprawidłową budową górnych dróg oddechowych, jest otyłość oraz brak aktywności ruchowej. Ćwiczenia fizyczne rozwijają mięśnie całego ciała. W połączeniu z odpowiednią dietą, pozwalają zrzucić zbędne kilogramy. Wypicie lampki wina lub kieliszka nalewki w zimowy wieczór to duża przyjemność. Jednak po alkoholu robimy się senni, szybko bierzemy prysznic i kładziemy się spać. Alkohol wypity tuż przed snem powoduje nasilenie chrapania. Język opada ku tyłowi, a mięśnie otaczające gardło rozluźniają się, co utrudnia oddychanie i powoduje chrapanie. Spanie w pozycji na wznak również potęguje chrapanie, dlatego powinniśmy starać się sypiać na boku. Istotną rolę odgrywa także poduszka. Osoby, które chrapią powinny zamienić wielką, puchową poduchę na poduszkę profilowaną, która zapewni optymalne ułożenie ciała podczas snu. Oczywiście można dyskutować na temat skuteczności domowych sposobów na chrapania.

Profesjonalne pomoc w leczeniu chrapania

Na pewno warto walczyć z chrapaniem wszelkimi dostępnymi metodami. Alternatywą dla samodzielnego zmagania się z tym problemem jest medycyna. Podczas wizyty lekarz laryngolog z pewnością wskaże nam właściwe rozwiązanie. Jest wiele metod leczenia chrapania: laseroterapia, chirurgia radiofalowa, specjalna proteza ortodontyczna, aparat CPAP z maską wspomagającą prawidłowy oddech podczas snu. Wszystko zależy od przyczyny naszego problemu. W zależności od wskazań klinicznych lekarz może zaproponować snoreplastykę iniekcyjną, septoplastykę lub zabieg w obrębie zastawki nosa. Metoda zawsze dobierana jest indywidualnie – na podstawie konsultacji i przeprowadzonych badań. Nie wolno zapominać, że nieleczone chrapanie prowadzi do bezdechu sennego, który jest groźny dla naszego zdrowia, a nawet życia. (Więcej na temat leczenia chrapania tutaj)

Poza konsekwencjami medycznymi z chrapaniem wiąże się dyskomfort psychiczny – osoba chrapiąca ma na ogół świadomość, że przeszkadza innym. To kolejny z powodów, dla których warto poszukać pomocy. Dbając o siebie, dbamy o bliskich – możemy być pewni, że z wyleczonego chrapania ucieszą się wszyscy domownicy.

Leczenie chrapania

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku