Zdarzyła Ci się kolizja lub wypadek drogowy, po którym Twój samochód nadaje się tylko do wizyty w warsztacie? Co zatem zrobić w sytuacji, kiedy codziennie go potrzebujesz, gdyż jest Ci niezbędny w dojazdach do pracy czy wypełnianiu codziennych obowiązków domowych? Na szczęście ma sytuacji bez wyjścia.

Auto zastępcze z wypożyczalni - zawsze gdy tego potrzebujesz

Możesz otrzymać do swej dyspozycji auto zastępcze, które odbierzesz w wybranej przez siebie wypożyczalni aut - na czas naprawy własnego samochodu. Warto dowiedzieć się, na jakich zasadach samochody zastępcze przysługują poszkodowanym. Nigdy nie możesz być pewien, że i Ciebie nie spotka podobna konieczność.

Kto może mieć auto zastępcze z wypożyczalni?

Samochód zastępczy to nic innego jak auto, którym kierowca będzie posługiwał się na takich samych zasadach jak własnym. Bez problemów może jeździć nim do sklepu, pracy i załatwiać wszystkie codzienne sprawy – nie ma tu ograniczeń co do zakresu użytkowania.

Do wynajęcia samochodu na koszt ubezpieczyciela sprawcy ma prawo osoba, której samochód jest niezbędny do pracy, lub w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wtedy też uzyskanie zwrotu pieniędzy za wypożyczenie jest zdecydowanie najłatwiejsze i nie budzi najmniejszych wątpliwości u ubezpieczyciela.

Warto jednak zauważyć, że auta zastępcze są refundowane również osobom, którym samochód służył wyłącznie do realizacji codziennych czynności i potrzeb konsumpcyjnych. I nie jest tutaj ważne, czy ktoś jest przedsiębiorcą, czy osobą fizyczną.

Ubezpieczyciel z kolei może domagać się udowodnienia, że bieżące potrzeby nie mogą być w pełni zaspokojone przez ogólnodostępną komunikację np. przez taksówki, autobusy, PKP. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zarówno Rzecznik Ubezpieczonych, jak i Sąd Najwyższy uznali, że osoba poszkodowana nie ma najmniejszego obowiązku udowadniania swojej potrzeby korzystania z samochodu przed ubezpieczalnią. (Potrzebujesz więcej informacji o autach zastępczych <kliknij>)

Auta zastępcze – jakie i na jak długo?

Przy określaniu, jaki rodzaj samochodu zastępczego zostanie Ci przydzielony, ważny będzie model i klasa Twojego auta. Zazwyczaj jest tak, że ubezpieczyciele ograniczają typ auta zastępczego do klasy takiej samej lub niższej jak model, który ucierpiał w wypadku. Należy pamiętać, że jeśli zdecydujemy się wynająć samochód o lepszej specyfikacji i parametrach, to koszty wynajmu zostaną zwrócone tylko do wysokości wynajmu auta najbardziej odpowiadającego specyfikacji uszkodzonego pojazdu.

W przypadku samochodu zastępczego istotny będzie również czas, na jaki przysługuje auto. Wszystko w dużej mierze jest uzależnione od stopnia uszkodzenia Twojego samochodu. Kiedy w wyniku wypadku nie występuje tzw. szkoda całkowita - auto zastępcze przysługuje na czas trwania naprawy.

Natomiast w przypadku szkody całkowitej zwrot kosztów za wynajem samochodu liczony jest od dnia zgłoszenia w ubezpieczalni uszkodzenia samochodu. Wypożyczenie może trwać do momentu, kiedy poszkodowany będzie miał możliwość nabycia nowego samochodu, aczkolwiek okres ten nie może być dłuższy niż do chwili wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczalnię.


W razie wypadku przysługuje ci auto zastępcze z OC sprawcy

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Wynajem samochod?w sportowych

Wersja do druku