Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych, które dotykają pacjentek w najróżniejszym wieku. Istnieją jednak obecnie takie metody profilaktyki raka, które pozwalają na szybkie wykrycie choroby oraz jej przeciwdziałanie, nawet jeszcze zanim dotknie konkretną kobietę.

Dotychczas leczenie nowotworów piersi u kobiet zależne było przede wszystkim od prędkości wykrycia choroby. Dzięki badaniom genetycznym istnieje dziś możliwość zbadania DNA, dzięki czemu specjalista od spraw genetyki jest w stanie stwierdzić, czy dana kobieta posiada mutację genów zwiększającą ryzyko zachorowania na raka piersi. Szczególnie takie badanie sprawdza się w przypadku kobiet, u których w rodzinie występował ten rodzaj nowotworu.

Czynniki ryzyka i objawy raka piersi

Nowotwory piersi występują o wiele częściej u kobiet, niż u mężczyzn, u których czasami zdarza się rak sutka. Aż 50% wszystkich przypadków choroby dotyczy kobiet po 50. roku życia, a następne 30% - po 70. Rzadko zdarza się choroba u kobiet poniżej 35. roku życia. Według statystyk, im bardziej uprzemysłowiony region, w którym żyje kobieta, tym większe jest ryzyko zachorowania. Siedzący tryb życia, używki - zwłaszcza alkohol - oraz stosowanie terapii hormonalnych zwiększają ryzyko występowania raka, aczkolwiek w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej ryzyko zmniejsza się zupełnie po upływie ok. dekady. Bardziej narażone na raka są kobiety, które nie karmiły piersią, późno urodziły potomstwo bądź w ogóle nie mają dzieci.

Najczęstszym objawem raka piersi jest występowanie wyczuwalnego guzka. Niekiedy jednak występują także inne objawy, m.in. zmiana wyglądu skóry, jej zaczerwienienie, zmiana wyglądu sutka czy nawet zniekształcenie piersi. Bywa, że miejsce występowania guzka jest obolałe, podobnie jak i powiększone węzły pachowe.

Profilaktyka genetyczna i diagnostyka raka piersi

Zwiększająca się popularność profilaktyki genetycznej pozwala na określenie, czy w kodzie genetycznym kobiety znajdują się mutacje genów BRCA1 oraz BRCA2. Nie każda mutacja oznacza ryzyko nowotworu, dlatego badania powinien opisać lekarz, który specjalizuje się w genetyce. Badania takie pozwalają na podjęcie odpowiednio wczesnej reakcji w razie występowania ryzyka raka; wykonywane są u najczęściej u kobiet, u których rak występował w rodzinie.

W razie podejrzenia raka piersi lekarz dokonuje badania palpacyjnego, a następnie zleca mammografię oraz czasem dodatkowo USG. Następnym etapem w razie stwierdzenia występowania guzka jest wykonanie biopsji, która ocenia rodzaj komórek w guzie.

Informacje o badaniach pozwalających określić ryzyko zachorowania na raka piersi można znaleźć na https://zdrowegeny.pl/badania-genetyczne/rak-piersi-i-jajnika-brca


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku