Jak pokazują analizy rynku, nabywcy najczęściej kierują się dwoma kryteriami przy wyborze mieszkania, a mianowicie jego lokalizacją oraz ceną. Trudno jednoznacznie określić, które kryterium  jest ważniejsze, można natomiast zakładać, że optymalne połączenie ich obu uczyni inwestycję atrakcyjną dla przyszłych mieszkańców i sprawi, że lokale sprzedadzą się na pniu. Dlatego deweloperzy przed podjęciem ostatecznej decyzji o inwestycji dokładanie analizują wszystkie czynniki dotyczące zarówno uwarunkowań przestrzennych jak i oczekiwań przyszłych nabywców. Dopiero posiadając kompletną wiedzę na ten temat mogą podjąć się wybudowania nowego apartamentowca w centrum miasta lub całego osiedla na jego obrzeżach. Czynniki, które zadecydowały o inwestycji wyznaczą oś późniejszych działań marketingowych.

Zalety dobrej lokalizacji

Deweloperzy korzystają z usług wyspecjalizowanych firm doradczych, które są w stanie ocenić potencjał działki, na której powstać ma inwestycja oraz wydać opinię o projekcie, a także prognozować przyszły zwrot nakładów finansowych. Taka strategia się opłaca, bo dzięki niej mają pewność, że ofiarowują przyszłym nabywcom mieszkania w naprawdę atrakcyjnej lokalizacji, czyli takiej, która cieszy się dobrą opinią i której uwarunkowania planistyczne nie kolidują z projektem budowy, ani w żaden sposób nie czynią go droższym.

Z punktu widzenia nabywcy dobra lokalizacja mieszkania oznacza jednak coś innego. Przede wszystkim przyszli mieszkańcy docenią dobry dojazd do najważniejszych punków miasta oraz bliskość infrastruktury takiej jak szkoły, przedszkola, sklepy czy ośrodki zdrowia. Obecnie poszukuje się także mieszkań w pobliżu terenów rekreacyjnych, dających możliwość uprawiania sportu czy relaksu na świeżym powietrzu. Rodzinom z małymi dziećmi z pewnością przypadną do gustu osiedla z wydzielonymi strefami zabaw dla dzieci oraz zapewniające maksimum bezpieczeństwa ogrodzenia i całodobowa ochrona. W końcu niemało jest osób poszukujących lokum w prestiżowych dzielnicach. Dla nich mieszkanie w Wilanowie (chociażby takie jak te - reklamowane jako premium) w pobliżu barokowego zespołu pałacowego będzie ukoronowaniem długich poszukiwań.

Optymalna cena popłaca

Dobra inwestycja odznacza się także optymalnym kosztem. Z punktu widzenia dewelopera będzie to koszt wybudowania budynku, a z punktu widzenia nabywcy cena gotowego mieszkania. Jeśli pod uwagę bierze się koszty budowy, to oprócz zakresu prac do wykonania będą liczyły się także koszty użytych  materiałów. Tu jednak deweloperzy muszą zachować optymalną relację miedzy jakością i ceną, ponieważ przyszli nabywcy są na tym punkcie bardzo wyczuleni i gotowi są sprawdzać szczegółowo każdy element konstrukcyjny czy też materiał wykończeniowy pod względem posiadanych certyfikatów czy też właściwości ekologicznych. Również projekt budynku musi odpowiadać wymaganiom współczesnego klienta, coraz bardziej zorientowanego w trendach designerskich.

Z kolei klient musi być świadomy, że na ostateczną cenę wybranego przez niego mieszkania składają się takie czynniki jak: lokalizacja w strukturze budynku, wielkość, funkcjonalność, czy prywatność. Nie można oczekiwać, że mieszkanie na pierwszym piętrze będzie kosztowało tyle samo co te ulokowane pod dachem. Metraż dostępnej przestrzeni, dodatkowe tarasy i balkony, a nawet ogródki na parterze, to wszystko wpływa na zwiększenie wartości lokalu. Tak samo jak opcja wykupu garażu czy miejsca postojowego pod blokiem. W niektórych mieszkaniach w Wilanowie proponuje się oprócz łazienki również oddzielne WC, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na cenę.

A zatem: cena czy lokalizacja?

Wybór mieszkania jest niezwykle stresującą decyzją. Przyszli nabywcy zdają sobie sprawę, że to od niego zależy komfort ich życia w najbliższych latach. Do tego niewielu jest inwestorów na rynku mieszkaniowym gotowych kupić lokum za gotówkę. Większość na ten cel bierze długoletnie i bardzo obciążające domowy budżet kredyty hipoteczne. Dlatego podejmując decyzję o zakupie mieszkania należy rozważyć jak najwięcej czynników, ustalić swoje priorytety, a następnie przejrzeć propozycje deweloperów.

Jeżeli przyjmiemy kryterium cenowe, to musimy być pewni, że za bardzo atrakcyjną ceną lokalu nie kryją się jakieś ukryte wady i niedogodności, o których nie mieliśmy pojęcia podczas oglądania mieszkania. Z kolei z pozoru atrakcyjna lokalizacja może już taka nie być za kilka lat, jeśli w planach zagospodarowania przestrzennego istnieje projekt wybudowania strefy ekonomicznej w pobliżu. Kupując mieszkanie w Wilanowie na obrzeżach rezerwatu przyrody, można być pewnym, że świeże powietrze jest zagwarantowane w tym miejscu przez polskie prawo. Natomiast cenę wystarczy porównać z okoliczną konkurencją, aby podjąć właściwą decyzję co do zakupu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku