Nie jest tajemnicą, że kobiety uwielbiają buty i posiadają ich zazwyczaj znacznie więcej niż mężczyźni.
Co wpływa na to, że akurat ten dodatek zyskał sobie tak dużą sympatię przedstawicielek płci pięknej? Dla kobiet nie jest to jedynie wygodne okrycie stóp, zabezpieczające je przed zranieniem lub chłodem. Siła butów tkwi w tym, że umożliwiają kobiecie, albo w sposób subtelny, albo przeciwnie – bardzo demonstracyjny, wyrazić swoją osobowość i temperament. Buty są tak dobierane do całej reszty stroju, aby nadawały mu dodatkowy charakter. Kobiety muszą zatem mieć w czym wybierać.

Podróż w przeszłość

Coco Chanel powiedziała kiedyś, że „moda przemija, a styl pozostaje”. Wiedzą o tym producenci butów Wojas – marki kojarzonej przede wszystkim z ponadczasową elegancją i szykiem. Co więcej, Wojas to nie tylko dobry gust, ale również wyjątkowa jakość oraz wygoda. Na sukces tej ekskluzywnej firmy obuwniczej składa się wiele elementów. Jednym z nich jest niezwykła historia… W latach osiemdziesiątych Nowy Targ był uważany za polską stolicę butów. Opinię tę zawdzięczał znajdującym się tam Zakładom Przemysłu Skórzanego Podhale i produkowanym w nich peerelowskim Relaksom. Przemiany polityczne i rozpoczęcie funkcjonowania gospodarki wolnorynkowej spowodowały jednak upadek tej ogromnej fabryki. Zapewne do dzisiaj straszyłaby opuszczonymi halami, jak wiele budynków, będących pozostałościami po komunizmie, gdyby nie Wiesław Wojas. Wojas pochodził z rodziny od pokoleń zajmującej się produkcją obuwia. Nazwisko to samo w sobie oznaczało solidność wytwarzanych produktów. Swój pierwszy sklep Wojas otworzył w 1990 roku i już po niedługim czasie produkcja osiągnęła liczbę kilkudziesięciu tysięcy par butów. Cztery lata później, zachęcony szybkim rozwojem marki i pozytywnym odbiorem ze strony klientów, postanowił odkupić część budynku NZPS Podhale wraz ze znajdującymi się tam maszynami. Ocalony został nie tylko wielki zakład, ale także los wielu pracowników, którym groziło zwolnienie. Marka Wojas cieszyła się tak dużym powodzeniem, że w niedługim czasie liczba zatrudnionych osób zwiększyła się trzykrotnie. 1996 to rok powstania spółki Wojas Trade i dynamicznej rozbudowy sieci. Z kolei w latach 2007-2008 przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną oraz poczyniło swoje pierwsze kroki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dzięki temu kapitał spółki znacznie się powiększył i pojawiła się możliwość aktywnej rozbudowy marki (unowocześnienia w produkcji; nowe salony; nowe, zagraniczne rynki zbytu). Obecnie Wojas to jeden z najlepszych i najbardziej cenionych producentów obuwia w Polsce. W około 170 sklepach w Polsce (w tym także w sklepie internetowym wojas.pl), na Słowacji i na Ukrainie można kupić eleganckie, skórzane obuwie damskie, męskie, młodzieżowe oraz trekkingowe. Co ciekawe, od kilku lat Wojas zajmuje się także produkcją obuwia specjalistycznego dla służb specjalnych.

Rodzaje damskich butów

Nie jest oczywiście tak, że kobiety kupują kilka jednakowych, niepotrzebnych par butów. Każda posiadana para musi odznaczać się czymś, co ujęło klientki. Może to być ciekawe wzornictwo, niezwykły fason, uniwersalny model czy wyjątkowy kolor. Oczywiście, istnieje także wiele rodzajów obuwia, a każdy z nich może być przydatny na różne okazje. Trzewiki to standardowe, sznurowane buty noszone w okresie jesienno-zimowym. Charakteryzują się wysoką cholewką. Mogą być płaskie lub na obcasie. Podobnym typem buta są botki. Różnią się jednak od trzewików tym, że zazwyczaj posiadają gumkę ułatwiającą wsuwanie lub zapinane są na zamki czy klamerki. Kozaki to buty z bardzo wysoką cholewką, często sięgającą do kolan lub ponad kolano. Półbuty to rodzaj butów, w których cholewki sięgają tylko do kostek lub też w ogóle ich nie ma. Mogą być sznurowane lub wsuwane. Jednym z rodzajem półbutów są eleganckie, mocno wycięte czółenka, najczęściej występujące na obcasie. Balerinki które wzorowane są na baletkach, czyli butach przeznaczonych do tańca klasycznego i baletu to rodzaj pełnych pantofli na płaskim obcasie, często obszytych taśmą lub gumką. Lordsy przypominają baletki i półbuty, aczkolwiek ich pochodzenie jest zgoła inne -  wzięły się bowiem z mody piżamowej. Trampki lub tenisówki to płytkie, zazwyczaj materiałowe obuwie sportowe, posiadające charakterystyczną gumową podeszwę. Kiedyś służyły do uprawiania sportu, dzisiaj coraz częściej pojawiają się jako element odważnych stylizacji, w których łączy się je nawet z eleganckim strojem. I na koniec oczywiście nie można zapomnieć o sandałach, czyli otwartych butach, składających się z podeszwy i pasków lub rzemyków, które utrzymują stopę.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Buty Vans
mała księgowość

Wersja do druku