Co roku coraz chętniej pomagamy i przekazujemy swój 1 % podatku podczas rozliczenia PIT dla organizacji pożytku publicznego. Dowiedz się, skąd czerpać wiedzę na temat fundacji, którym możesz pomóc.

Polacy mają możliwość przekazywania 1 % podatku poprzez rozliczenie PIT od 2004 roku, czyli względnie niedługo (ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Dz.U. 2003 nr 96 poz. 873). Od tamtej pory nastąpiła wielka zmiana w świadomości Polaków. Już nie boimy się, że pieniądze na przekazanie podatku pójdą z naszej kieszeni, wiemy coraz więcej i dlatego coraz chętniej pomagamy, co roku pobijając kolejne rekordy wpłacanych na rzecz fundacji sum.

Nie wszystkim możesz pomóc przekazując 1 % podatku

Ważne jest, aby do rozliczenia PIT przygotować się już wcześniej i poczytać o organizacjach pożytku publicznego, ich statutach, celach, działaniach i tym, jak wykorzystywały dotychczas uzbierane pieniądze z 1 %. Nie wszyscy podatnicy wiedzą, że nie wszystkim fundacjom możemy przekazać nasz 1 % podatku.

Co roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej publikuje oficjalną listę (co roku się zmienia) organizacji pożytku publicznego (OPP), które są uprawnione do przyjęcia pieniędzy z przekazanych podatków. Warto sprawdzić, czy organizacja, której chcemy pomóc, znajduje się na tej liście. W przeciwnym wypadku nasze pieniądze zostaną zmarnowane i zamiast komuś pomóc, trafią do Urzędu Skarbowego.

Możesz pomóc ratować przyrodę i zwierzęta

Leonardo DiCaprio przekazał ostatnio ponad 14 mln dolarów na rzecz ochrony przyrody, w tym oceanów i ginących gatunków zwierząt. To wielka pomoc, która na pewno przyniesie realne i wymierne rezultaty. Jeżeli bliskie są naszemu sercu zwierzęta i ich ochrona oraz to, na jakim świecie będą żyły nasze dzieci i wnuki, warto wspomóc organizacje, które walczą na rzecz ratowania przyrody i zwierząt.

Pomoc dzieciom i innym potrzebującym

To kolejny bardzo popularny kierunek, w którym spływają pieniądze z naszych podatków. Najchętniej pomagamy dzieciom, co wynika z ludzkiej wrażliwości. Niewinne i małe dzieci zasługują na godne, pełne zdrowia i szczęśliwe życie. Poza tym chętnie pomagamy także ludziom chorym, niepełnosprawnym i starszym.

W przypadku pomocy ludziom potrzebującym często podatnicy wybierają te fundacje, które mają subkonta, czyli konta przeznaczone dla np. konkretnego dziecka. Wtedy nasz 1 % podatku podczas rozliczenia PIT przechodzi bezpośrednio na takie konto – do konkretnej osoby, a nie ogólne konto fundacji.

Jak przekazać swój 1 %?

Podczas rozliczenia PIT należy wypełnić także rubrykę, dotyczącą przekazania części podatku. Należy tam wpisać numer KRS wybranej przez nas organizacji pożytku publicznego oraz sumę, która nie może przekraczać wysokości 1 % naszego podatku. Jeżeli korzystamy z programu PIT lub kreatora internetowego, ta suma zostanie wyliczona automatycznie.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku