Winchester na biznesowe spotkanie, z błyskiem przy mankietach na randkę, a na imprezę coś w szalone wzory. Męska koszula niejedno ma imię, a właściwie dobrany fason i rodzaj tkaniny uczyni z niej uniwersalną część garderoby. 

Formal czy casual?
Modowy słownik zawiera kilkanaście typów koszul, ale na co dzień wystarczy rozpoznawać kilka. Najpopularniejszym rodzajem koszuli jest biznesowa - najczęściej jednobarwna, bez kieszonki na piersi, z mankietami na guziki oraz kołnierzykiem w jednym z dwóch rodzajów: klasycznym, czyli prostym, lub włoskim (o szerszym rozstawie skrzydełek). Wariacją na temat klasycznej koszuli biznesowej jest Winchester, czyli kolorowa lub wzorzysta koszula z białym kołnierzem i mankietami. Przy wyborze warto również pamiętać o podziale krojów na regular i slim, czyli bardziej dopasowany do sylwetki.

Sprytna elegancja na co dzień
Termin smart-casual świetnie opisuje męskie koszule z kategorii swobodnych, będące alternatywą dla klasycznego t-shirta. W tej kategorii bez wątpienia mieszczą się modele z krótkim rękawem, których w żadnym wypadku nie można nosić do garnituru czy marynarki. Poza tym, jedynym wskazaniem jest właściwe dopasowanie koszuli do sylwetki – co do reszty panuje pełna dowolność.

W sklepach regularnie przybywa casualowych modeli w oryginalne wzory, świetnie pasujących do materiałowych spodni, sportowych marynarek czy jeansowych kurtek. A skoro o jeansie mowa, szyte z niego koszule od kilku lat robią furorę, również jako uzupełnienie sportowego garnituru. Jeansowa koszula, gładkie, materiałowe spodnie i biały t-shirt to zestaw, który nigdy nie zawiedzie, a zimą warto go uzupełnić o rozpinany sweter z grubym splotem. Zimową pora do łask wracają również flanele, które z placów budowy przeszły na wybiegi, Koszulę z flaneli w klasyczną, czarno-czerwoną kratę warto zestawić ze skórzaną kurtką i ciężkimi butami typu biker.

Na specjalne okazje
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby klasyczną, biznesową koszulę nosić również w sytuacji formalnej, ale są też inne możliwości. Elegancję podkreśli model z mankietem na spinki, zastępujące klasyczne guziki. Mankiety tego typu są bardziej sztywne i mogą być podwójne lub pojedyncze, przy czym te drugie uważane są za bardziej formalne. Formalny charakter koszuli podkreśla też kryta listwa z guzikami, zwłaszcza gdy w zestawie jest muszka. W niektórych sytuacjach (na przykład na ślubie), warto zamienić zwykły garnitur na frak lub smoking, do których noszona jest specjalna koszula, koniecznie biała, z klasycznym kołnierzykiem, plisami na klatce piersiowej i mankietami zapinanymi na specjalne guziki. Modele tego typu zawsze nosi się z muchą, koniecznie wiązaną.

Kratka kratce nierówna
Osobnym zagadnieniem są wzory na koszulach, które również decydują o stopniu ich formalności. Koszula smokingowa musi być biała i gładka, ale na tym sztywne zasady się kończą. Na koszulach biznesowych (oczywiście jeśli firmowy dress code nie stawia sprawy inaczej), w pełni akceptowane są drobne, geometryczne desenie, takie jak prążki, kropki czy krata. Mowa oczywiście nie o kracie szkockiej czy wziętej z flaneli, ale drobnej i stonowanej, najlepiej w typie vichy, czyli nieco przypominającej szachownicę. Na formalne okazje wybieraj mniejszy wzór, ale na casualowych koszulach może być większy. W pewnych sytuacjach w biznesowej stylizacji sprawdzą się nawet kwieciste desenie, koniecznie drobne i zbliżone barwą do koloru koszuli. W przypadku koszul nieformalnych mamy pewną dowolność, ograniczoną wyłącznie śmiałością i wyobraźnią. Współczesne trendy odchodzą od krzykliwych modeli w typie hawajskim, dodatkowo dekorowanych napisami, na rzecz koszul w drobny, ale nietypowy wzór, na przykład zwierząt, kwiatów czy abstrakcyjnych deseni.

Modowy potencjał koszul jest nieoceniony, więc warto się z nimi przeprosić i zamienić stertę spranych t-shirtów na zgrabny rząd wieszaków. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku