Łuszczyca jest jedną z trudniejszych do pokonania chorób skóry. Problemem przy niej jest fakt przykrych zewnętrznych objawów i zmian skórnych, które charakterystyczne są dla niejednej choroby skóry, w przypadku łuszczycy są jednak wyjątkowo poważne. Nie mniejszym problemem jest, to, że choroba powoduje problemy natury psychicznej. Wyłączenie ze społeczeństwa, ograniczanie publicznego pokazywania się, ukrywanie objawów łuszczycy, pod grubymi warstwami ubrań, nie pozostają bez wpływu na psychikę chorego. Zaleczenie łuszczycy staje się więc bardzo istotnym celem.

Leczenie łuszczycy to temat rzeka. Istnieje wiele sposobów leczenia tego schorzenia skórnego, niestety większość z nich jest małoskuteczna. Charakterystyczne przy tej chorobie jest to, że dla wielu osób pozostaje zagadką. To co pomaga jednemu choremu, w przypadku innego nie powoduje pożądanych rezultatów, dlatego niezmiernie istotne jest to, by poznać różne sposoby leczenia łuszczycy i szukać takiego, który przyniesienie najlepsze rezultaty.

Przyczyny łuszczycy

Aby lepiej zrozumieć sposoby leczenia łuszczycy, warto poznać jej przyczyny. Łuszczyca jest chorobą, która może pojawić się z wielu przyczyn. Do najważniejszych należą zakażenia bakteryjne, które w pierwszym stadium nie muszą dotyczyć skóry oraz choroby powodujące zmiany w procesach przemiany materii. To jednak nie wszystkie możliwe powody powstawania łuszczycy. Drugim mogą być długotrwałe mechaniczne uszkodzenia skóry. Nie bez znaczenia są także zażywane leki, inne współistniejące choroby, czy też ... alkohol. Długotrwale zażywany, może przyczynić się do powstawania i nasilania objawów łuszczycy.

Leczenie

Leczenie łuszczycy może być wielorakie. Podzielić je należy na metody klasyczne, znane i w znacznej części przypadków skuteczne i metody niestandardowe. Oczywiście priorytetem powinny być metody klasyczne, jednak w przypadku braku lub niewielkiej ilości pozytywnych efektów, warto zainteresować się innymi metodami leczenia tej przykrej choroby.

Metody klasyczne


Spośród klasycznych metod leczenia łuszczycy, na pierwszym miejscu należy wymienić farmakoterapię. W przypadku łuszczycy, nie oznacza ona wyłącznie tabletek, ale również szereg środków przewidzianych do zewnętrznego stosowania. Zewnętrznie stosuje się szereg środków, których celem jest złuszczanie naskórka zaatakowanego chorobą. Najczęściej stosuje się różnego rodzaju maści, w tym bardzo popularną maść salicylową lub również popularną maść mocznikową.

Leczenie redukujące

Oprócz takich metod leczenia łuszczycy, bardzo ważne jest leczenie redukujące ilość i wielkość miejsc zaatakowanych chorobą. Tutaj stosuje się różnego rodzaju leki, których celem jest powstrzymanie rozwoju choroby. Leczenie redukujące powinno być prowadzone łącznie z leczeniem ogólnym.

W przypadku łuszczycy, często klasyczne metody nie odnoszą pozytywnych efektów, dlatego również istotne są niestandardowe metody leczenia łuszczycy pomijając te, których skuteczność nie jest udowodniona, tak jak to jest w przypadku zwiększenia spożywania kwasów Omega-3 lub innych metod, które z pozoru wydają się sensowne, jednak ich skuteczność nierzadko jest zerowa. Oprócz nich istnieją jednak inne metody leczenia, których efekty mogą być bardzo pozytywne.

Fototerapia

Fototerapia, zwana inaczej leczeniem światłem, to jedna z metod, które pozytywnie mogą wpłynąć na leczenie łuszczycy. W fototerapii, stosuje się promieniowane widzialne oraz nadfioletowe.

Fotochemioterapia

Fotochemioterapia jest połączeniem fototerapii z zażywaniem środków chemicznych nazywanych fotouczulaczami. Metoda ta jest stosowana w leczeniu łuszczycy, ale również w leczeniu takich schorzeń jak atopowe zapalenie skóry.

Fotofereza

Fotofereza jest nietypową metodą leczenia bardzo zaawansowanych postaci łuszczycy. Ta metoda leczenia polega na odseparowaniu limfocytów i zewnętrznym napromieniowaniu ich promieniami ultrafioletowymi.

Sposoby wspomagające leczenie

Wśród nietypowych sposobów leczenia łuszczycy, można wymienić szereg sposobów wspomagających leczenie. Warto tu wspomnieć o troszczeniu się o stan skóry, głównie poprzez zachowywanie higieny, noszenie rzeczy, które są dobre jakościowo i nie powodują otarć czy innych uszkodzeń skóry i dietę. Dieta w łuszczycy wydaje się rzeczą zbędną, badania i doświadczenia wielu osób, świadczą jednak o tym, że dieta ma bardzo istotne znaczenie. Lecząc łuszczycę trzeba więc o tym pamiętać i nie pomijać takich nietypowych sposobów leczenia. One mogą pomóc w pozbyciu się ten trudnej w leczeniu choroby.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku