Yerba mate stymuluje umysł, łagodzi dysfunkcje mięśnia sercowego i nazywana jest „tonikiem pobudzającym” dzięki obecności kofeiny, teobrominy oraz teofiliny. Coraz częściej o pozytywnym działaniu suszu paragwajskiego mówi się przy okazji procesu odchudzania.

Dieta potrzebna od zaraz

Otyłość nazywana jest "pandemią XXI wieku". Statystki mówią same za siebie - według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 roku 2,3 mld ludzi na świecie ma nadwagę, a 700 mln cierpi na otyłość. W Polsce co piąte dziecko w wieku szkolnym jest otyłe. Problem jest poważny i mimo coraz większej świadomości ludzi w zakresie żywienia oraz dbania o zdrowie, tendencja problemu wcale nie jest spadkowa. W mediach nieustannie przebijają się informacje o "dietach cud", które mają zmieniać nasze życie w krótkim czasie i spektakularnie obniżyć wagę. Należy jednak pamiętać, że clou problemu stanowi dodatni bilans energetyczny czyli spożywanie zbyt dużej ilości pokarmów w stosunku do fizjologicznego zapotrzebowania organizmu oraz niedostateczna aktywność fizyczna. Yerba mate, dzięki swoim właściwościom, pomaga w walce z nadwagą i wpisuje się w filozofię, iż z nadwagą trzeba walczyć kompleksowo.

Smukły jak bombilla

Yerba ma korzystny wpływ na proces odchudzania dzięki swoim trzem właściwościom. Przede wszystkim hamuje łaknienie, po drugie zawiera kofeinę, która jest naturalnym termogenikiem oraz zawiera kompleks witamin i minerałów. Eksperyment w grupie 47 pacjentów z nadwagą pokazał, że po 45 dniach przyjmowania suszu paragwajskiego wystąpił spadek wagi średnio o 5,1 kg, gdy u pacjentów otrzymujących placebo waga spadła o 0,3 kg. Pacjentów poproszono, aby nie zmieniali swoich normalnych nawyków żywieniowych, jedynie przyjmowali napój przed głównymi posiłkami (Andersen T, Fogh J (2001) Weight loss and delayed gastric emptying following a South American herbal preparation in overweight patients. J Hum Nutr Diet). Kolejne badania były przeprowadzone na zwierzętach i wykazały, że regularne spożywanie yerba mate nie tylko zapobiega rozwojowi miażdżycy, ale także wspomaga odchudzanie. Sekret napoju tkwi w hamowaniu aktywność enzymu trawiennego, tzw. lipazy trzustkowej, która trawi tłuszcze. W wyniku jej zablokowania tłuszcze nie ulegają trawieniu w jelicie cienkim, co obniża kaloryczność posiłku. Ale to nie wszystko. Yerba mate wpływa także na spowalnianie procesów trawiennych w żołądku i dzięki temu przedłuża uczucie sytości. Najefektywniejsze działanie yerby następuje do 30 minut od spożycia posiłku bogatego w tłuszcze, np. po obiedzie czy kolacji.

Na deser yerba mate

Otyłość niesie ze sobą wiele konsekwencji. Osoby, które zmagają się z chorobą bardzo często mają kłopoty ze skórą. Najczęściej na ich twarzy tworzą się stany zapalne, ropniaki, w dużych ilościach uwalniane są wolne rodniki, które uszkadzają komórki skóry oraz włókna kolagenowe, powodując utratę elastyczności oraz zmarszczki. Yerba mate, dzięki witaminom z gruby B i makroelementom, pomaga zwalczyć ten problem. Regularne picie yerba mate przyspiesza także redukcję tkanki tłuszczowej oraz zmniejsza niepożądany cellulit u pań. Ale to nie wszystko. Ma także pozytywny wpływ na wydajność fizyczną ? zwiększa zdolność do aktywności ruchowej oraz hamuje uczucie zmęczenia. Warto także wspomnieć o działaniu antydepresyjnym oraz o zdolności oczyszczania krwi z toksyn, co poprawia nastrój i zwiększa motywację do odchudzania. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż yerba ma działanie moczopędne i przeczyszczające, przyspieszające przemianę materii i poprawiające perystaltykę jelit. Wykształcenie w sobie nawyku regularnego picia yerby pomaga zmniejszyć cholesterol LDL, zwany "złych cholesterolem" i podnieść poziom "dobrego".
Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem yerba mate Quokka.pl 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Yerba Mate
Yerba Mate
Ile kalorii mają wafle ryżowe
Ile kalorii ma kompot z gruszek
odchudzanie

Wersja do druku