Krakowska kuchnia jest zróżnicowana i… najlepiej smakuje w Krakowie. Planując wakacje w tym miejscu, warto pamiętać o zarezerwowaniu czasu na obiad na mieście. Jakie kulinarne trendy obowiązywały w 2015 r.? Czym zaskakiwali gości kucharze w restauracjach?


Gdy mowa o smakach, każde europejskie miasto jest inne. Rzym kusi makaronami, w Paryżu można zjeść wyjątkowe ciasto francuskie. Czego warto skosztować w Polsce, a konkretnie w Krakowie? Na tradycyjną kuchnię polską składają się m.in. pierogi, bigos, żurek czy barszcz czerwony z uszkami. Nasza kuchnia jest bogata i wyrazista w smaku – nie ma w niej miejsca na monotonność. Osoby, które miały przyjemność być w Krakowie w zakończonym już sezonie letnim, z pewnością zaskoczyła zróżnicowana oferta tamtejszych restauracji.

Tradycyjna kuchnia w nowym wydaniu

Co zaproponowali krakowscy kucharze turystom w letnim sezonie, który skończył się kilka miesięcy temu? Tradycyjną kuchnię polską zaserwowali w nowym wydaniu. Mieszanie smaków, szukanie innowacyjnych połączeń to trendy, które nie zmieniają się od kilku lat. Za podsumowanie tego, co działo się w Krakowie w zeszłym roku, i jednocześnie przedsmak kolejnego sezonu gastronomicznego można uznać m.in. Targi Horeca w Krakowie, które zorganizował Farutex.

Dlaczego kucharze wciąż sięgają po dania tradycyjnej kuchni polskiej? Bo to właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów. Takie dania z menu wybierają zarówno goście z Polski, jak i zagranicy. Ci drudzy najczęściej są ciekawi nowych smaków, a kucharze z krakowskich restauracji starają się spełnić ich oczekiwania.

Gdzie zjeść na mieście?

Restauracji w Krakowie jest tak dużo, że trudno wybrać najlepszą. Czym się kierować przy wyborze? Dobrze, by restauracja oferowała nie tylko bogate menu, lecz także by jej wnętrze było niepowtarzalne. Przykładem takiej restauracji jest Amarylis (www.amarylisrestaurant.pl). Zlokalizowana w Queen Boutique Hotel, zachęca do złożenia zamówienia z kilku powodów. Zaliczają się do nich np. bogate menu i cała paleta smaków. Zatrudnieni w Amarylis znakomici kucharze oferują całą paletę smaków: polędwiczka z dzika z musem z jabłek czy ravioli z rakami – każdy z gości znajdzie coś wyjątkowego dla siebie.

Ciekawe restauracje znajdują się również na Kazimierzu. W historycznej dzielnicy żydowskiej nie brakuje knajpek oferujących tradycyjne dania kuchni polskiej w nowym wydaniu. Wyjątkowe mieszanki ziół i przypraw, nowoczesne podejście do starych receptur – wszystko to sprawia, że restauracje na Kazimierzu są oblegane przez turystów spragnionych nowych smaków. Trzeba też pamiętać, że zaraz po centrum jest to miejsce uważane za kulturalne centrum starej stolicy Polski.

Śniadania, obiady, kolacje…

Decydując się na odpoczynek w Krakowie, nie trzeba martwić się o wyżywienie – restauracje są otwarte od wczesnych godzin rannych do późnej nocy. Rynek, Kazimierz i pozostałe najmodniejsze dzielnice tętnią życiem przez całą dobę, gwarantując turystom dobrą zabawę i możliwość przebierania w smakach.

Osoby stołujące się na mieście mogą poznać nowe smaki i w rezultacie same komponować potrawy. Kreatywność w kuchni jest zawsze mile widziana i może przynieść dodatkowe korzyści – wiele firm organizuje różne konkursy kulinarne, a aktualne można znaleźć m.in. na tej stronie internetowej: www.sledzimykonkursy.pl/index.php/category/konkurs-kulinarny.

Kuchnia to coś więcej niż tylko jedzenie

Kulinarne trendy 2015 nie obejmują wyłącznie posiłków, ale także napoje. Jednym z tradycyjnych polskich napojów jest kompot. Część restauracji serwuje również miód pitny, który niegdyś cieszył się wielkim uznaniem wśród szlachty. Decydując się na jeden z tych napojów, można wzmocnić lub urozmaicić smak zamówionych potraw.

Staropolska kuchnia w nowym wydaniu to cała paleta smaków. Przyjeżdżając do starego, ale nowoczesnego miasta, jakim jest Kraków, warto skosztować wyjątkowej miejscowej kuchni. Nikt nie powinien być zawiedziony, bo bogate menu krakowskich restauracji zachwyci podniebienie każdego smakosza.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma bigos
Ile kalorii ma ravioli
Ile kalorii ma barszcz czerwony z torebki
Ile kalorii ma kompot z agrestu

Wersja do druku