Oglądając magazyny o aranżacji wnętrz, najczęściej trafiamy na fotografie wielkich domów, z dużymi, otwartymi kuchniami. Rzeczywistość nie jest zwykle taka piękna, jak te fotografie, a w naszych kuchniach trudno zrobić kilka kroków. Jak urządzić małą kuchnię, aby zmieścić w niej wszystkie niezbędne sprzęty?


Generalny remont czy drobne porządki?

Mała kuchnia wymaga dobrej organizacji przestrzeni. Jeśli mamy w planach remont połączony z zakupem nowych mebli oraz sprzętów AGD, to możemy racjonalnie zaplanować ich rozmieszczenie. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań i różnych systemów przechowywania, możemy zaoszczędzić sporo miejsca. Jednak takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne. Mając ograniczony budżet lub jeśli nie mamy go wcale, musimy uciec się do innych sztuczek. Sposobem na małą kuchnię, który nic nie kosztuje, jest porządne sprzątanie. Pozbądźmy się bez żalu zagracających szafki przedmiotów – nieużywanych od dawna garnków i naczyń oraz produktów spożywczych wątpliwej świeżości. Dokładając drobna sumę pieniędzy możemy pomalować ściany. Jasny odcień pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie, a także sprawi, że będzie ono wygląda świeżo i schludnie. Stare szafki można odświeżyć oklejając je samoprzylepną taśmą lub malując odpowiednią farbą. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup nowych organizerów do szafek i szuflad.

Lodówka, piekarnik, zmywarka, mikrofalówka, toster... coś jeszcze?

Postęp technologiczny przyzwyczaił nas do posiadania różnych sprzętów, które ułatwiają życie. Do podstawowego AGD kuchennego należą lodówka i kuchenka z piekarnikiem. Ponadto bardzo przydatna jest zmywarka, a także drobne sprzęty – czajnik elektryczny, toster, opiekacz, mikser, blender, robot kuchenny i tak dalej. Niestety w małej kuchni trzeba z części AGD zrezygnować. Decydując się na kapitalny remont kuchni, lepiej wybrać sprzęty do zabudowy, dzięki czemu zajmują mniej miejsca, a przestrzeń można sprytnie wykorzystać. W zabudowie można wykorzystać mini lodówkę, którą umieścimy na dole, a nad nią zaplanować elektryczny piekarnik, osobno od płyty grzewczej. Zabudowa kolumnowa pozwala wykorzystać przestrzeń w pionie. Na dole umieśćmy wąską zmywarkę oraz pojemne szafki i szuflady, w których schowamy mikser i toster.

Sterylna czystość?

We wspomnianych na początku magazynach bardzo często oglądamy puste przestrzenie i sterylne kuchnie. Oczywistym jest, że trudno takie efekt uzyskać w życiu codziennym. Kuchnia jest często najważniejszym pomieszczeniem w domu, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki – zbiera się tam cała rodzina. Podczas gotowanie sięgamy po różne przedmioty, kiedy liczy się czas, więc musimy je mieć w zasięgu ręki. Dobra organizacja przestrzeni pracy sprawi, że będziemy mieć jednocześnie łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy, które będą schowane w szufladach i szafkach. Inne przedmioty zaś można pochować, jeśli są rzadziej używane. Puste blaty sprawiają, że kuchnia wydaje się bardziej przestronna i schludna. Jeśli nie mamy miejsca na stylowe dodatki, naszym stylem powinien stać się minimalizm.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma brokuł z bułką tartą

Wersja do druku