Sucha skóra może przytrafić się każdemu! Jeżeli mamy suchą skórę to nie obce są nam uczucie ściągnięcia i napięcia, szorstkości i łuszczenia się, a także swędzenia, pieczenia i bolesności. Nieodpowiednio pielęgnowana sucha skóra przestaje wywiązywać się ze swojego podstawowego zadania, czyli ochrony naszego organizmu – sama staje się wrażliwa, podatna na wszelkie uszkodzenia i… szybciej się starzeje. Stop! Właściwa pielęgnacja, oparta przede wszystkim na skutecznym nawilżaniu skóry – potrafi zdziałać cuda! Do dzieła zatem!


Skąd się bierze sucha skóra?

Problem suchej skóry dotyczy coraz większej liczby osób i ponad 40% wizyt w gabinetach dermatologicznych wiąże się obecnie właśnie z nim właśnie. Suchość skóry może mieć różne przyczyny zewnętrzne (np. warunki klimatyczne, sezonowe zmiany wilgotności powietrza, promieniowanie UV oraz niewłaściwa pielęgnacja skóry) i wewnętrzne (m.in. czynniki genetyczne, hormony, choroby skóry, codzienna dieta). Najbardziej narażonymi na suchość miejscami na naszym ciele są te najczęściej i najbardziej eksponowane, czyli: dłonie i stopy, kolana i łokcie oraz twarz.

Środki ostrożności

Posiadanie suchej skóry wymaga zastosowania się do kilku zdroworozsądkowych zasad. Nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy wpłynie pozytywnie na kondycję naszej skóry oraz nasze samopoczucie. Dobrym pomysłem jest zastąpienie długich gorących kąpieli (wysuszają skórę) – krótszymi i nie tak ciepłymi prysznicami. Wszelkie używane przez nas detergenty nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą – używajmy rękawiczek ochronnych, a wybierając środki do prania i płukania – postawmy na te dedykowane suchej skórze. Bawełniane ubrania to najlepsze rozwiązanie dla naszej skóry. Nie zapominajmy również o codziennym nawadnianiu organizmu – wypijanie minimum dwóch litrów płynów to podstawa naszej wewnętrznej wodnej gospodarki. 

Właściwa pielęgnacja

Pielęgnowanie suchej skóry wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków – takich, które intensywnie nawilżą skórę, pomogą odbudować lub wzmocnić system utrzymujący odpowiedni poziom nawodnienia. Wybrane produkty nie powinny zawierać składników drażniących naszą delikatną i wrażliwą skórę. Potrzebne nam będą produkty do demakijażu i oczyszczania, żel pod prysznic, krem do rąk i twarzy, balsam do ciała…

Olejek na sucho!

Oprócz kosmetyków oczyszczających skórę oraz tych stricte nawilżających kremów i balsamów – warto zrobić miejsce w swojej kosmetyczce również dla… olejku. Olejek do ciała to gwarancja natychmiastowego efektu lśniącej i zdrowej skóry. Wiele kobiet (nie tylko tych z suchą skórą) nie wyobraża sobie letniego eksponowania nóg i ramion bez choćby odrobiny suchego olejku Le Petit Marseillais. Ten produkt to idealna kompozycja trzech składników: odżywiającego i nawilżającego masła Shea, wygładzającego skórę olejku arganowego oraz pięknie pachnących słodkich migdałów. Główny składnik kosmetyku, czyli masło Shea (uzyskiwane z owoców afrykańskiego drzewa – masłosza), dzięki swym regenerującym właściwościom, było znane już w starożytności, a swoją urodę zawdzięcza mu ponoć sama Nefretete. Niepodważalną zaletą suchego olejku do ciała jest również bezproblemowa aplikacji tegoż – rozprowadzenie produktu po skórze jest łatwe, szybkie i… przyjemne (a jakże!), skóra zyskuje jedwabistą miękkość bez kłopotliwej tłustej warstwy kosmetyku na jej powierzchni.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku