Hemoroidy są nienaturalnie gęstym splotem naczyń w błonie śluzowej odbytnicy. Kiedy splot zaczyna zatrzymywać krew i nie może ona swobodnie uchodzić - mamy do czynienia z chorobą. Hemoroidy charakteryzują wypukłości o guzkowatym wyglądzie, pojawiające się w błonie śluzowej. Są one bardzo bolesne i przeszkadzają w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Schorzeniem tym najczęściej dotknięte są osoby starsze. Jednak żylaki - jak i hemoroidy - to w dobie obecnej choroby atakujące coraz młodszą część populacji. Do ryzyka wystąpienia wyżej opisanej choroby przyczynia się przede wszystkim siedzący tryb życia.


Jak leczyć hemoroidy?

Pomimo tego, że hemoroidy są dość wstydliwą przypadłością, nieleczone zawczasu - mogą prowadzić do poważnych chorób i bardzo bolesnych powikłań. Jeśli więc tylko dostrzeżesz niepokojące, choćby najmniejsze zmiany w okolicy odbytu - niezwłocznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu! Po wstępnym badaniu lekarz powinien zaproponować Ci maść na bazie antybiotyku, która pomoże zapobiec rozwojowi infekcji. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana w objawach, skuteczne będą też tabletki pomagające odbudować błonę śluzową w odbycie. Lekarz skieruje Cię również na stosowne badania, które pomogą zdiagnozować stadium choroby.

Jak skutecznie wspierać leczenie hemoroidów w warunkach domowych

A co możesz robić w domu, aby ulżyć sobie w cierpieniach spowodowanych hemoroidami?

  • Łagodzącym ból sposobem są nasiadówki. Polegają one na kucaniu nad miską wypełnioną na przykład wywarem z rumianku. Można stosować również inne zioła. Ich opary mają działania lecznicze, odkażające i łagodzące ból. Nasiadówka powinna trwać od 5-15 minut.
  • Dbaj o higienę osobistą! Częste kąpiele i przemywanie ran wodą utlenioną - lub innym płynnym środkiem odkażającym - sprzyjają szybszemu gojeniu się guzków.
  • Pij zioła posiadające działanie przeciwbólowe. Informacje o tym, jakie zioła wybrać, uzyskasz w każdym dobrym sklepie zielarskim.
  • Udaj się do apteki po maść na hemoroidy bez recepty (więcej na: https://proctoglyvenol.pl), która złagodzi ból i wysuszy ranę.
  • Dużym udogodnieniem będzie zakup poduszki poporodowej, która posiada w sobie sporą dziurę. Siadając na niej, nie podrażniamy odbytu, ponieważ jest on uniesiony i nie przylega do żadnej powierzchni. Pozycja jaką zapewnia taka poduszka jest o wiele bardziej komfortowa niż ta przy siedzeniu bezpośrednio na krześle czy na kanapie.

Pamiętaj jednak, że hemoroidy to niebezpieczna i bardzo bolesna choroba, dlatego nigdy nie bagatelizuj jej objawów!!!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku