Organizacja uroczystości ślubnej wiąże się ze sporymi wydatkami, a także koniecznością poświęcenia wielu godzin na dopięcie wszystkiego na przysłowiowy ostatni guzik. Jak radzą sobie z formalnościami i organizacją ślubu mieszkańcy województwa opolskiego?


Grupa Portali Weselnych po raz kolejny postanowiła sprawdzić, jak do najważniejszego dnia w życiu przygotowują się przyszli małżonkowie. Badanie odbyło się w marcu 2015 roku i wzięło w nim udział ponad 300 respondentów z całej Polski. Zebrane wyniki pozwoliły odpowiedzieć, w jaki sposób organizują ceremonię wraz z weselem m.in. mieszkańcy województwa opolskiego. Dane na temat mieszkańców Polski można też znaleźć w sondażach przygotowanych i opublikowanych na stronie GUS - stat.gov.pl

Ślubne przygotowania trwają rok…

Zacząć należy od tego, że ślubne przygotowania dla ankietowanych trwają najczęściej rok. To czas, który przyszli małżonkowie wykorzystują do tego, by zarezerwować odpowiednią salę, uzgodnić szczegóły z duchownym lub pracownikami urzędu stanu cywilnego, a także znaleźć specjalistę odpowiedzialnego za utrwalenie przebiegu ślubu i wesela. Jednocześnie najwięcej par decyduje się stanąć na ślubnym kobiercu w sierpniu. Bywają jednak i tacy, którzy stawiają na jesienne miesiące – wrzesień lub październik.

Jak wygląda proces wyboru fotografa lub kamerzysty? Okazuje się, że zdecydowana większość narzeczonych kieruje się zawartością portfolio przedstawionego przez profesjonalistę (25%). Mniej, bo 23% ankietowanych zawierza pozytywnym opiniom znalezionym w sieci. Decydują się na poszukiwanie usługodawcy w internecie, należy warto brać pod uwagę ofert z wiarygodnych strony i serwisów. Po czym je poznać? Powinny mieć regularnie dodawane wpisy na blogu i uzupełniane galerie (Opole - baza fotografów ślubnych). Sporo, bo aż 19% młodych par kieruje się cenami, proponowanymi przez poszczególnych specjalistów. 

…i kosztują całkiem sporo.

Ile mieszkańców województwa opolskiego kosztuje zorganizowanie ślubu wraz z weselem? Okazuje się, że najmniejsze wydatki wiążą się z samą uroczystością zaślubin. Za nią zapłacić należy ok. 200 złotych. Cena oprawy muzycznej natomiast zamyka się w przedziale od 1 do 2 tys. złotych. Przyszłe panny młode wydają na suknię do 2 tys. złotych. Droższe jest opłacenie pracy profesjonalnego fotografa i kamerzysty – na to przyszli małżonkowie muszą zarezerwować od 2 do 4 tys. złotych.

Stosunkowo duży budżet, który trzeba zarezerwować z myślą o pracy specjalistów nie powinien dziwić. Pary, które chcą mieć wyśmienitą pamiątkę z dnia swojego ślubu, najczęściej decydują się na podpisanie umów z fotografami czy kamerzystami z dużym doświadczeniem, o szerokich umiejętnościach. To przekłada się na cenę usługi – tłumaczy Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl.

W jakich kwotach zamykają się całościowe wydatki na ślub? Okazuje się, że najwięcej respondentów (prawie połowa, a dokładniej 43%) wydało na uroczystość od 20 do 40 tys. zł. Rachunek 30% nowożeńców był niższy – w granicach od 10 do 20 tys. zł – a 21% małżonków wyższy – zamknął się w przedziale od 40 do 60 tys. zł. Tylko nieliczna grupa narzeczonych (6%) poniosła koszty powyżej 60 tys. zł.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku