Urządzając wnętrze, prędzej czy później staniemy przed koniecznością wybrania karniszy. Te niepozorne elementy wystroju pełnić mogą zarówno funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Powinny wpisywać się w styl wnętrza oraz pozwalać na szczelne przesłonienie okna firanką lub zasłonką.


Rodzaje karniszy

Przed zakupem elementów służących zawieszeniu firanek i zasłonek należy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj będzie odpowiedni do urządzanego wnętrza oraz wybranych tkanin. Dużą popularnością cieszą się karnisze metalowe, składające się z drążka, nakładek na końcówki oraz wsporników. Dostępne są wyroby o różnych kształtach i kolorach (stal, mosiądz, złoto i wiele innych). Dzięki zastosowaniu metalu są one wytrzymałe i udźwigną nawet bardzo ciężkie zasłony. Występują w podwójnej wersji, dzięki czemu na jednym drążku zawiesić możemy firanki, na drugim zasłony, a całość zamontować przy pomocy pojedynczego kompletu wsporników. Drugim, nieco mniej popularnym rodzajem, są karnisze drewniane. Dekoracyjne wsporniki oraz drążek ze szlachetnego drewna dobrze komponować się będą z wnętrzami tradycyjnymi. Karnisze takie są mniej wytrzymałe niż ich metalowe odpowiedniki. Nowością na rynku są karnisze linkowe, przeznaczone wyłącznie do wieszania lekkich tkanin. Ich konstrukcja składa się z dwóch wsporników i rozciągniętej między nimi stalowej linki. Nietypowym rozwiązaniem są karnisze uchylne, montowane tam, gdzie niemożliwe byłoby zainstalowanie standardowego drążka ze wspornikami.

Karnisze a styl wnętrza

Karnisze, oprócz spełniania wymogów praktycznych dotyczących ich wytrzymałości, muszą także dobrze pasować do stylu, w jakim zaaranżowane jest dane pomieszczenie. Wybierając ten element wyposażenia pokoju, powinniśmy zadać sobie kilka pytań. Co powiesimy w oknie – wyłącznie firanki, czy może firanki oraz zasłonki? Z jakiego materiału będą one wykonane? Czy będzie to tkanina ciężka, czy też lekka i zwiewna? Czy będzie wzorzysta i kolorowa, czy raczej delikatna i transparentna? Dopiero znając odpowiedź na te pytania, możemy przystąpić do zakupu oraz montażu karniszy. We wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym najlepiej sprawdzą się karnisze metalowe oraz linkowe. Warto postawić na proste, minimalistyczne wzornictwo. Aranżacje klasyczne dobrze komponować się będą z karniszami metalowymi oraz drewnianymi. Te same surowce sprawdzą się także w przypadku wnętrz rustykalnych.

Karnisze a wielkość okna

Perfekcyjnie dobrany karnisz powinien pozwalać na całkowite zasłonięcie oraz odsłonięcie otworu okiennego. Przyjmuje się, że drążek musi być dłuższy od okna o 30-40 cm. W przypadku bardzo długich karniszy, przekraczających 2,2 m, należy zamontować dodatkowy wspornik po środku, który zapobiegnie uginaniu się drążka pod ciężarem zasłon, a także wynikającej z tego deformacji. W czasie montażu warto uwzględnić wskazówki odnośnie wysokości i odległości od ściany - pierwszy z podanych wymiarów to 5 cm powyżej nadproża, drugi to 10-15 cm od ściany.

Dobrze dobrane karnisze muszą pasować do wystroju wnętrza oraz wytrzymywać ciężar firanek i zasłon bez uginania się. Drążki należy zamontować nieco powyżej nadproża, dobierając ich długość tak, by po obu stronach wystawały 15-20 cm poza otwór okienny.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku