Jeśli wierzyć statystykom, niemal każda kobieta co najmniej raz w życiu zapada na grzybicę pochwy. Znana również jako kandydoza lub drożdżyca pochwy, przypadłość może bardzo uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Zobacz, co możesz zrobić, aby tego rodzaju objawy nie utrudniały Ci życia!


Objawy grzybicy

Przed wszystkim, kobiety cierpiące na grzybicę pochwy skarżą się na nieprzyjemny ból w okolicach intymnych, a także nadmierne zaczerwienienie tych miejsc. U kobiet cierpiących na grzybicę okolic intymnych, często pojawiają się grudkowate upławy, a także mało przyjemny zapach. Ta przypadłość powoduje również, że zazwyczaj ból nasila się w czasie leżenia w łóżku, choć może pojawić się także podczas kąpieli w wannie, a nawet w czasie oddawania moczu. Twoją uwagę powinien również zwrócić ból, który odczuwasz w trakcie stosunku, często błędnie interpretowany jako zupełnie niegroźne zjawisko.

Jak leczyć?

Jeśli zauważyłaś którykolwiek z wyżej opisanych objawów, najlepiej od razu skonsultować się z ginekologiem. Lekarz wypisze Ci receptę na zakup leku przeciw grzybicy (może on mieć formę zarówno dopochwową, jak i doustną). Wielu specjalistów zaleca stosowanie maści do pielęgnacji okolic intymnych. Taka terapia trwa od 7 do 14 dni, a już po kilku dniach możesz poczuć, że objawy schorzenia zniknęły. Nie powinno to jednak powodować przerwania kuracji - warto zużyć całe opakowanie leku, dzięki czemu zdołasz całkowicie usunąć grzyby. Dopiero po około 5 dobach po zakończeniu takiej kuracji możesz ponownie odwiedzić ginekologa, celem sprawdzenia, czy grzyby zostały rzeczywiście usunięte.

Reasumując

Grzybica pochwy potrafi być naprawdę uciążliwą dolegliwością. Co gorsza, nie leczona może spowodować szereg innych chorób, łącznie z zakażeniami układu nerwowego. Pamiętajcie również, że same możecie zapobiec nawrotom choroby. Przyczyny grzybicy pochwy najczęściej związane są z różnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak rodzaj noszonych spodni (dobrze byłoby, gdyby nie były nadmiernie obcisłe oraz były przewiewne), a także ryzykowne zachowania seksualne, czy nawet częste korzystanie z sauny lub basenu.

Zobacz także: Co sprzyja grzybicy pochwy?


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma udko z kurczaka pieczone

Wersja do druku