Egipt to jeden z popularniejszych kierunków podróży. Turyści, którzy zawitają do tego kraju, najczęściej mają problem z wyborem atrakcji. Wszystko dlatego, że jest ich po prostu za dużo. Jeżeli wybieracie się do Egiptu, sprawdźcie, jakie miasta polecamy i co możecie w nich zobaczyć.


Wycieczki do Egiptu są bardzo popularne. Osoby zainteresowane wypoczynkiem w tym słonecznym kraju mają wiele możliwości. Tanie loty i szeroka oferta touroperatorów sprawiają, że można zwiedzić dosłownie każdy zakątek Egiptu. Ponieważ wybór wcale nie jest łatwy, zdecydowaliśmy się wybrać 5 miast, do których możecie wybrać się niezależnie od zasobności portfela czy pory roku. Wszystkie łączy jedno – nie będziecie się nudzić, bo czeka na was mnóstwo atrakcji.

  • Kair – miasto o wielu nazwach

W stolicy Egiptu na turystów czeka wiele atrakcji. Czas poświęcić warto przede wszystkim na zwiedzanie zabytków, które pamiętają czasy faraonów czy rzymskich cesarzy. Na mapie warto zaznaczyć m.in. Muzeum Egipskie. Zostało ono otwarte w 1902 r., a wśród zbiorów w nim zgromadzonych można znaleźć m.in. złotą maskę Tutenchamona czy mumie licznych faraonów.

Czas warto też zarezerwować na odwiedziny „miasta umarłych”. Skąd taka nazwa? W latach 50. ubiegłego wieku, gdy urbanizacja Kairu następowała bardzo szybko, wiele osób nie mogło pozwolić sobie na zakup lokalu mieszkalnego. Dziś w mauzoleach i zabudowaniach dwóch cmentarzy mieszka ok. 2 milionów osób.

  • Giza – w świecie piramid

Nikt nie zaprzeczy, że największą atrakcją Egiptu są piramidy. Giza to idealne miejsce, by je podziwiać, bo właśnie w tym mieście znajduje się słynna Wielka piramida (zwana też Piramidą Cheopsa) oraz dobrze znany Sfinks.

Ci, którzy nie chcą spędzać całego dnia na poznawaniu tajemnic piramid, powinni odwiedzić Muzeum papirusu. Poza możliwością obejrzenia zbiorów, turyści mogą przyjrzeć się temu, jak jest on produkowany.

  • Hurghada – by nasycić się słońcem

Hurghada przyciąga przede wszystkim osoby spragnione słońca i słodkiego lenistwa. Turyści, którzy zdecydują się wypoczywać właśnie w tym mieście, nie powinni żałować. Kilometry piaszczystych plaż i błękitne morze sprawiają, że bezrostrosko można spędzić tu cały urlop. To również raj dla tych, którzy lubią lub chcą nauczyć się nurkować.

Decydując się na Hurghadę, wcale nie trzeba rezygnować z reszty Egiptu. Z tego miejsca w ciągu kilku godzin można dotrzeć do Kairu lub Gizy.

  • Sharm El Sheikh – połączenie historii z wypoczynkiem

To kolejne, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów miasto. Czym się wyróżnia? Przede wszystkim piaszczystymi plażami i ciepłym morzem. Świetne, stworzone dla wszystkich odwiedzających zaplecze turystyczne sprawia, że nie sposób tu się nudzić. Ale ci, którzy zdecydują się na ten kierunek podróży, nie powinni być też zawiedzeni ilością atrakcji.

Decydując się na zwiedzanie miasta, warto pokusić się o wycieczkę na Górę Synaj. Według Starego Testamentu, to właśnie tam Bóg przekazał Mojżeszowi przykazania. Innym kierunkiem może być klasztor świętej Katarzyny, który jest jednym z najstarszych klasztorów chrześcijańskich.

  • Jakie tajemnice skrywa wyspa File?

Mało kto pamięta, że Egipt to również wyspy. Jedną z nich jest File. Ponieważ zaplecze turystyczne jest tu znacznie mniejsze, miejsce to jest bardziej kameralne. Poza błogim wypoczynkiem, czas warto poświęcić również na zwiedzanie.

Co warto zobaczyć, będąc na File? Na pewno świątynię Hathor, która została wzniesiona w czasach ptolemejskich. Ci, którzy zdecydują się na odwiedzenie świątyni Izydy, mogą obejrzeć wyjątkowe budowle kamienne, na których przedstawiono sceny bitewne.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku