Zmywarka jest sprzętem AGD, bez którego ciężko wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie w kuchni. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ dzięki temu urządzeniu już nie musimy poświęcać czasu na zmywanie naczyń. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zmywarka odmawia posłuszeństwa.


Zmywarka jest sprzętem AGD, bez którego ciężko wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie w kuchni. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ dzięki temu urządzeniu już nie musimy poświęcać czasu na zmywanie naczyń. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zmywarka odmawia posłuszeństwa.

Przyczyn, dla których sprzęt AGD przestaje działać, jest wiele. Dlatego warto poznać najczęstsze usterki - typowe dla zmywarek.

1. Problem z odprowadzaniem wody

Problem z odprowadzaniem wody ze zmywarki to jedna z najczęstszych usterek sprzętu - podkreśla specjalista z RestartAgd.pl. Niesprawność urządzenia wynika przede wszystkim z zablokowania dopływu wody do zmywarki. Być może wewnątrz węża osadził się kamień lub doszło do zablokowania sita większymi resztkami jedzenia.

2. W zmywarce znajdują się pozostałości w postaci granulek / piasku

Jeśli wewnątrz komory znajdują się pozostałości przypominające piasek, bardzo prawdopodobne jest, że doszło do zatkania filtrów lub ich niepoprawnego zamontowania. W takie sytuacji należy zdemontować i dokładnie oczyścić filtr, pamiętając o silnym dokręceniu.

3. Na dnie zmywarki gromadzi się piana

Jeśli na dnie zmywarki pojawia się piana, najczęściej jest to efektem wstępnego ręcznego zmywania w zlewie. Jeżeli decydujemy się na opłukanie talerzy czy garnków pod bieżącą wodą, należy pamiętać o tym by nie używać zbyt dużej ilości płynu do mycia naczyń.

4. Spod uszczelek zmywarki wycieka woda

W przypadku, gdy dochodzi do wycieku wody spod uszczelki drzwi, najprawdopodobniej doszło do zanieczyszczenia komory hydrostatu. Chociaż wydawać by się mogło, że w eliminacji problemu pomoże wymiana uszczelki, wcale tak nie jest. Jak podkreśla specjalista z RestartAgd.pl, usterka może być spowodowana przez zanieczyszczenie lub rozklejenie ramion myjących, niedomykające się drzwi lub niedrożnością układu odpowietrzenia.

5. Zmywarka nie dosusza naczyń

Jeżeli wybraliśmy program zmywania uwzględniający także suszenie, a naczynia po zakończonym cyklu są mokre, taki stan wskazuje na nieprawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Przyczyn takiego stanu może być kilka, w tym brak nabłyszczacza. Warto bowiem mieć świadomość, iż nabłyszczacz odpowiada za zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody, co ułatwia odparowanie wody.

6. Zmywarka nie grzeje, mimo sprawnej grzałki

W trakcie eksploatowania zmywarki może dojść do usterki związanej z brakiem podgrzewania wody, mimo sprawnej grzałki. W tym przypadku przyczyny należy upatrywać się w uszkodzeniu cewki tachoprądnicy na pompie myjącej.

7. Zmywarka przerywa cykl i uruchamia się pompa spustowa

Czasami dochodzi do sytuacji, w której zmywarka nagle przerywa cykl zmywania i dochodzi do uruchomienia pompy spustowej. Oznacza to najpewniej obecność wody na dnie zmywarki, co może być spowodowane:

  • zanieczyszczonym hydrostatem, płaszczem wodnym oraz kanałami doprowadzającymi wodę do komory mycia,

  • wyciekiem z uszczelnienia pompy myjącej (co pojawia się po kilku latach w urządzeniach intensywnie użytkowanych).

Czy samodzielna naprawa zmywarki jest możliwa?

Nie wszystkie usterki są na tyle poważne, by od razu wzywać pomoc fachowca. Część problemów można naprawić samodzielnie, posługując się instrukcją obsługi. Gdy jednak dochodzi do unieruchomienia urządzenia z niewiadomego powodu bądź naprawa wymaga wymiany części, specjalistyczna pomoc może okazać się niezbędna.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

telefon kom?rkowy

Wersja do druku