Aż 85% mieszkańców Pomorza uważa dzień swojego ślubu za najważniejszy w życiu. Wzruszająca ceremonia i udane przyjęcie zapada na długo w pamięć nowożeńców oraz ich gości, dlatego tak ważne jest aby ten dzień był idealny. Jak to robią pary z Gdańska?


Siła tradycji i rodziny 

Mieszkańcy Gdańska, podobnie jak większość Polaków, przywiązują bardzo dużą wagę do tradycji. Takie wnioski można wyciągnąć z wyników ogólnopolskiej ankiety Grupy Portali Weselnych. To pierwsze i na razie jedyne tak szczegółowe badanie na temat preferencji ślubnych Polaków. Ma ono na celu ułatwienie organizacji tego wyjątkowego wydarzenia narzeczonym oraz dać możliwość poznania opinii na przykład na temat najpopularniejszych trendów.

W województwie pomorskim aż 55% ankietowanych przy podejmowaniu decyzji o ślubie kieruje się miłością do partnera, 33% chęcią założenia rodziny, a 10% chęcią posiadania kogoś bliskiego. Tylko 2% par wstępuje w związek małżeński pod presją wieku. Można uznać to za dobre kryteria, ponieważ 100% respondentów jest zadowolonych z wyboru partnera. Gdyby mieli możliwość cofnięcia czasu zawarliby ponownie związek małżeński z tą samą osobą. 

Aż 90% osób twierdzi, że nie wyobraża sobie tego szczególnego dnia bez rodziny oraz bliskich przyjaciół. Dodatkowo 70% ankietowanych zaprosiło swoich gości wraz z dziećmi, co podkreśla przywiązanie do rodziny mieszkańców Pomorza. 

Ciekawe badania dotyczące polskiego społeczeństwa przeprowadził również Główny Urząd Statystyczny. Z danych Rocznika Demograficznego wynika, że najczęściej w związek małżeński wstępują młodzi ludzie w wieku 25-29 lat.

Sierpień - najpopularniejszy termin ślubów

Ankietowani z Gdańska na termin uroczystości najchętniej wybierają letnie miesiące z literą "r" w nazwie, zwłaszcza sierpień. Zgodnie z tradycją ma to zapewnić im szczęście i pomyślność. Lato to nie bez powodu szczyt ślubnego sezonu - zieleń, swoboda, słońce i wyjątkowa atmosfera przyjęcia. Niestety jest to również wyjątkowo "niepewna" pora roku. Organizując ślub zimą można założyć, że po prostu będzie zimno, ale latem należy już wziąć pod uwagę zmienne temperatury i warunki atmosferyczne. Z dnia na dzień może ochłodzić ię nawet o 10 stopni, a deszcz i burza mogą pojawić się w każdym momencie. Organizując ślub warto wziąć pod uwagę wszystkie ewentualności, również warunki atmosferyczne. Na przygotowanie ceremonii marzeń mieszkańcy Pomorza potrzebują rok. 

Szkoda, że tak mało uroczystości organizowanych jest zimą, ponieważ ceremonie o tej porze roku mają swój niepowtarzalny urok, zwłaszcza te odbywające się w czasie świąt – komentuje Ewa Sztuczka z portalu filmy-wesele.pl

Jak się przygotować?

Organizując ślub w pierwszej kolejności warto automatycznie założyć, że pogoda może się zepsuć i przygotować awaryjne parasole oraz ciepłe okrycia zwłaszcza do kościoła. Z tego powodu aż 75% par woli realizować plener ślubny w innym dniu, niż odbywa się ceremonia. Ponadto pozwala to na wybór dogodnego terminu i miejsca oraz poświęcenie większej ilości czasu na wykonanie ciekawych ujęć. 

Kolejną bardzo ważną kwestią w trakcie przygotowań jest budżet ślubny - warto go rozsądnie zaplanować. Mieszkańcy Pomorza przeznaczają na ceremonię oraz przyjęcie weselne średnio 20-40 tys. złotych. Nikt z ankietowanych nie wydał mniej niż 10 tys. złotych, natomiast wydatki powyżej 60 tys. złotych poniosło tylko 7% respondentów. Koszty poszczególnych usług prezentują się następująco: cena za wynajem sali to wydatek w przedziale 150- 400 złotych od osoby. Natomiast od 200 do 600 zł narzeczeni muszą przeznaczyć na uroczystość w kościele. Coraz popularniejsze są jednak śluby w plenerze, szczegóły dotyczące organizacji można znaleźć w platformie: usc.pl. Dla przyszłych pań młodych jednym z najważniejszych zakupów jest suknia ślubna, dlatego panie wydają na ten cel od 2 do 4 tys. złotych.

Mieszkańcy Gdańska dużą uwagę przywiązują również do jakości zamawianych usług. Dlatego też za oprawę muzyczną płacą około 2-4 tys. złotych. Natomiast fotograf lub kamerzysta to wydatek między 1-2 tys. złotych. Dużo par poszukuje usługodawcy w sieci. Decydując się na taki krok warto odwiedzać tylko wiarygodne strony i serwisy (Gdańsk - fotograf ślubny). Ponadto podpisując umowę z wybranym profesjonalistą można uwzględnić bezproblemową zmianę terminu sesji na wypadek niekorzystnej pogodny.

Pozostałe wyniki sondażu, na przykład na temat ciekawostek dotyczących ceremonii oraz wesela (szczegóły nocy poślubnej, czy najgorszy prezent) można zobaczyć na poniższej infografice.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku