Faktem jest, że witamina D odgrywała najważniejszą rolę w leczeniu wielu schorzeń organizmu, chociaż niewielu naukowców miało tego świadomość. Dopiero na początku XX wieku zrozumiano pełen potencjał witaminy D.


Okazało się, że pomimo oddawania ciała pod działanie promieni słonecznych i pomimo diety bogatej w witaminę D to nie wystarczy. Trzeba ją po prostu dostarczać z zewnątrz w stosunkowo dużych ilościach, aby uniknąć niekorzystnego niedoboru. W artykule poznasz podstawowe założenia suplementacji witaminą D.

Podstawowa kwestia: badania laboratoryjne

Witamina D od lat jest bardzo tania. Przemysł farmaceutyczny przez wiele lat zaniedbywał dalsze badania nad jej wykorzystaniem. Przejdźmy jednak do rzeczy. Pierwsza czynność przed rozpoczęciem suplementacji witaminy D to rozpoznanie jej wskaźników występujących w organizmie. Zainwestuj zatem kilkadziesiąt złotych w kompleksowe badania laboratoryjne. W ten sposób rozpoczniesz kurację świadomie z możliwością badania wydajności stosowanych suplementów (preparatów) zewnętrznych. Więcej na temat dowiesz się na stronach portalu Słońce w pigułce.

Jaki poziom witaminy D jest optymalny dla organizmu?

W przypadku krzywicy wartości witaminy D wynoszą poniżej 12 ng/ml. To wartość można powiedzieć skrajna. Warto wiedzieć, że wraz z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na suplementy witaminowe. Dobre wchłanianie wapnia sterowane przez witaminę D rozpoczyna się dopiero od 30 ng/ml. Poziom 100 ng/ml do 150 ng/ml to poziom graniczny. Nie warto przekraczać 150 ng/ml witaminy D w organizmie. Jeżeli wchodzisz w niedobór nie musisz się jeszcze bać dużych konsekwencji. Nawet tygodniowa suplementacja witaminy D potrafi zdziałać cuda. Grunt to dotrzeć do preparatów rekomendowanych na rynku.

Suplementacja witaminowa dzielona

Specjaliści zalecają przeprowadzenie kuracji wstępnej, gdzie dawkujesz witaminę D bardzo mocno. Pamiętaj, aby dobierać dawkowanie do wagi ciała. Cięższa osoba potrzebuje znacznie większej ilości suplementu do wyrównania ogólnych wyników. Po okresie początkowym kuracji trwającym, np. miesiąc przechodzisz do długoterminowego dawkowania najlepiej innym produktem, aby nie przyzwyczajać organizmu do żadnej marki. Kupuj obowiązkowo preparaty z dużą ilością witaminy D, najlepiej skoncentrowane, nie ogólne suplementy multiwitaminowe. Dobrze jest zwrócić uwagę na produkty dedykowane sportowcom.

W jaki sposób wspierać codzienną suplementację?

Ogólną kurację uzupełniaj kąpielami słonecznymi, a także witaminę D spotkasz w wątróbce, rybach, mleku. Kupuj zatem najlepsze produkty w tej kategorii i nie oszczędzaj na nich. Żywność to jednak za mało. Nie licz tylko na zdrową dietę. Nie musisz się źle czuć, aby odczuwać niedobory witaminy D. Te rozwijają się dość długo, a w przewlekłej formie prowadzą do całkowitej degradacji organizmu.

Na zakończenie

Witamina D jest bardzo interesującym składnikiem codziennego zdrowia. Warto na nią stawiać podczas codziennej suplementacji. W artykule uzyskałeś informacje o dawkowaniu i ocenie potencjału witaminy D. Wykorzystaj wiadomości w celu zmaksymalizowania życiowej energii.

Więcej szczegółów znajdą Państwo w artykule Suplementacja witaminy D.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma ryba Miruna
Kergulena jak przyrządzić

Wersja do druku