Pamiętacie bajkę, w której Baba Jaga miała chatkę z piernika? Myślę, że każdy będąc dzieckiem jej zazdrościł. Wszystkie dzieci kochają słodycze i mieszkanie w słodkim budynku byłoby spełnieniem ich marzeń. Patrząc na dzieła cukierników wydaje mi się, że wybór zawodu stał się dla nich sposobem na realizację tych dziecięcych snów.


Nowoczesne produkty spożywcze umożliwiają dziś urzeczywistnienie niemal każdego pomysłu. Powszechnie dostępne barwniki spożywcze pozwalają na tworzenie ciast i deserów we wszystkich kolorach tęczy. Ciekawą opcją jest też możliwość wykonania dowolnego nadruku np. na tort. Ozdabiając wypieki można wybierać spośród tysięcy gotowych posypek, lukrów, czy figurek wykonanych z marcepanu, bądź czekolady. Dużym powodzeniem cieszą się również wykonywanie ręcznie słodkie ozdoby.

Ogromne zainteresowanie jest obecnie widoczne wokół lodów tradycyjnych. Tutaj już nie tyle chodzi o wygląd, ale o niebanalny smak. Obok dobrze znanych wyrobów na bazie śmietanki można spotkać już nie tylko sorbety owocowe, ale także dość zaskakujące propozycje np. o smaku warzyw a nawet paprykarza szczecińskiego.

Jeśli ktoś woli jednak zostać przy słodkich słodyczach, to na pewno chętnie skosztuje ręcznie robionych pralin. Taki deser może okazać się dość drogi, ale na pewno dostarczy niesamowitych wrażeń nie tylko dla podniebienia, ale również dla oczu.

Zachwycając się tymi wszystkimi możliwościami warto na chwilę zejść na ziemię i przyjrzeć się jakości oferowanych słodyczy.  Dobrym nawykiem jest sprawdzanie składu kupowanych produktów spożywczych. Zachęcam do tych przygotowanych z ekologicznych składników oraz zawierających jak najmniej sztucznych dodatków. W dokonaniu wyboru mogą przyjść nam z pomocą różnego rodzaju certyfikaty i oznaczenia. Przykładem może być certyfikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czy certyfikat potwierdzający spełnienie przez producenta słodyczy wymagań normy ISO 22000 (system zarządzania bezpieczeństwem żywności dla organizacji w łańcuchu żywności) Zapewnienia na opakowaniu, że produkt jest „zdrowy”, „ekologiczny” lub „naturalny” są prawdziwe, tylko jeśli widnieje też numer przyznanego certyfikatu oraz dane jednostki, która go wydała.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku