Ponieważ buty dzielą się na damskie, męskie i dziecięce, z powodzeniem można mówić o ich płci. Mimo, iż wynika ona z przeznaczenia poszczególnych rodzajów obuwia, cechy damskie i męskie odciskają swoje wyraźne piętno na wzornictwie butów. Po prostu – buty odzwierciedlają charaktery swoich właścicieli.


Już praczłowiek, żyjący ponad 3 tysiące lat p.n.e., nosił buty zrobione ze skóry i wyłożone słomą. Całkiem porządne sandały nosili starożytni Grecy i Rzymianie, a mieszkańcy średniowiecznej Europy ubierali stopy w trzewiki i pantofle. Aż do XIX w. buty były robione wyłącznie ręcznie. Później już ruszyła produkcja masowa z wykorzystaniem maszyn do zszywania poszczególnych elementów buta. Historia butów jest długa i bardzo interesująca, gdyż wygląd obuwia i jego przeznaczenie zmieniały się z biegiem lat i modowych trendów, jak również zapotrzebowania klientów.

Pantofelek i bucior

Już od najdawniejszych czasów buty wykazywały cechy płci, dla których były przeznaczone. Z pewnością sandały rzymianek były delikatniejsze i bardziej ozdobne niż sandały ich mężów. Te różnice nieco zanikły w XVII wieku, za sprawą mody prosto z Francji nakazującej bogate zdobienie butów zarówno damskich, jak i męskich. Ale już w kolejnych wiekach zróżnicowanie obuwia względem płci było coraz bardziej wyraźne.

Obuwie współczesne jest oczywiście podzielone na damskie i męskie, nie mówiąc o dziecięcych. Jest też na rynku grupa butów typu unisex, które mogą być noszone zarówno przez panie, jak i panów. Nigdy jednak w wielowiekowej historii obuwia w ofercie nie było tylu jego rodzajów, co w czasach współczesnych. Doskonałym przykładem jest MODO Domy Mody, gdzie pod jednym dachem znalazło się około 40 butików z butami. Prawdziwy raj dla miłośników (a raczej miłośniczek) butów.

Butowa arystokracja

W ogromnej rodzinie butów można znaleźć topowe światowe marki, takie jak Jimmy Choo, Christian Louboutin czy Manolo Blahnik, jak też równie znane Polakom, lecz bardziej dostępne, takie jak Ralf Lauren, Versace, Calvin Klein, Gucci czy Michael Kors. Wiele znanych i popularnych marek obuwia zaoferują butiki zlokalizowane w MODO Domy Mody w Warszawie. Panie będą się tam czuły, jak w niebie, natomiast panowie mogą liczyć na szeroką ofertę półbutów, trzewików czy obuwia sportowego czołowych marek.

Interesująca wydaje się oferta firmy VOLO, która buty wykonuje ręcznie, na zamówienie, dopasowane do stopy i życzeń zamawiających, jak również multibrandu obuwniczego Donna Moda, oferującego obuwie polskich producentów.

Co tu wybrać?

Przyglądając się niemal nieskończonej ofercie obuwia trudno się zdecydować, gdyż i to kusi, i to nęci. Rodzajów, fasonów i kolorów butów jest tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić. Panie wybierają spośród czółenek, sandałków, szpilek, półbutów, botków, kozaków etc., panowie zaś spośród półbutów, trzewików, mokasynów, sandałów, botków i wielu innych. Klienci MODO będą mieli naprawdę szeroki wybór, zarówno pod kątem marek, jak i wzornictwa.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku