Coraz krótsze dni, chłodne wieczory i długie noce – to oznaki kończącego się lata i nadchodzącej wielkimi krokami zimy. Jesień to nie tylko czas generalnych porządków w ogrodzie, przy roślinach, to także odpowiednia pora na zabezpieczenie mebli ogrodowych. Jak zadbać o ławki ogrodowe, by wiosną znów mogły cieszyć nas doskonałym stanem i pięknym wyglądem?


O każdą ławkę trzeba dbać inaczej...

Nie istnieje jeden prosty przepis, mówiący, co zrobić, by ławka w nienaruszonym stanie przetrwała wilgoć i mrozy. O tym, w jaki sposób chronić dany mebel ogrodowy, w znacznej mierze decyduje materiał, z którego został wykonany, a także technologie, które wykorzystano do jego produkcji. O poradę jak zabezpieczyć ławki poprosiliśmy eksperta z firmy produkującej ławki parkowe - Fiemar - Sebastiana Kapiuka.

Elementem wspólnym dla ławek ogrodowych jest drewno. Ono jednak również może być różnego rodzaju. Pamiętajmy, że rodzima sosna i świerk są najpopularniejszym surowcem do tworzenia ławek, ale jednocześnie – dość delikatnym, mało odpornym na zmienne warunki atmosferyczne i wymagającym specjalnego traktowania. Drewno tych gatunków najlepiej poddać dwustopniowej impregnacji: najpierw zastosować impregnat techniczny, który wnika do wnętrza drewna, chroniąc je przed wilgocią i szkodliwym działaniem słońca, a następnie zastosować lakier dekoracyjny, który utworzy wierzchnią warstwę ochronną, przy okazji odświeżając kolor ławki i nadając jej połysk.

Ławki ogrodowe, wykonane z drewna, pochodzącego z drzew liściastych, takich jak olcha, są znacznie bardziej odporne na zmienne warunki pogodowe. W przypadku tych ławek, wystarczy zastosować preparat impregnująco-wykańczający, który jednocześnie ochroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi i odświeży jego wygląd.


 Szczególnego traktowania wymaga drewno egzotyczne, jeśli zatem zdecydowaliśmy się na akcent orientalny w ogrodzie i wybraliśmy ławki, wykonane z drzewa eukaliptusowego lub tekowego, konieczne będzie zaopatrzenie się w specjalny olej, przeznaczony do ich pielęgnacji. Zanim jednak go zaaplikujemy, należy umyć meble dedykowanymi preparatami i bardzo dokładnie osuszyć.

...ale istnieją też wspólne zasady dbania o ławki ogrodowe

 Różnica w pielęgnacji ławek ogrodowych różnego typu, to przede wszystkim dobór odmiennych środków do ich impregnacji i pielęgnacji. Istnieje jednak kilka zasad, które można, a nawet należy, zastosować do wszystkich ławek drewnianych. Idealnym rozwiązaniem, na niekorzystny dla drewna czas zimowy, jest schować ławki w miejsce suche, chłodne i przewiewne, np. w garażu lub specjalnej szopie. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zainwestować w specjalne pokrowce na meble ogrodowe, które można nabyć w specjalistycznych sklepach. Uwaga: pod żadnym pozorem nie należy owijać ławek folią streczową, ani podobnymi materiałami, ponieważ postępując w ten sposób, stwarzamy warunki, idealne dla rozwoju grzybów i pleśni. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie zapominajmy, że ławka nie składa się tylko z siedziska i oparcia. Zwykle nogi ławki wykonane są z innego tworzywa, niż drewno. Obecnie najpopularniejsze są nogi żeliwne, które po sezonie należy dokładnie oczyścić szczotką drucianą, a następnie zabezpieczyć specjalną farbą. Jeśli nasze ławki mają elementy żeliwne, malowane metodą proszkową, ryzyko korozji jest zminimalizowane.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

brama garażowa

Wersja do druku