Ślub to dla wielu osób najważniejszy dzień w życiu. Z tego względu często w trakcie jego organizacji kwestia wydatków staje się drugorzędną - narzeczonym zależy na stworzeniu uroczystości marzeń. Wydatki związane z ceremonią oraz weselem sięgają czasem nawet 60 tys. złotych, co doskonale ukazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez Grupę Portali Weselnych. A gdyby tak zorganizować uroczystość marzeń mniejszym kosztem? W wielu przypadkach jest to możliwe.


Badania prowadzone przez Grupę Portali Weselnych w marcu 2015 roku mają na celu rozpoznanie opinii Polaków i zainspirowanie nimi przyszłych małżonków. 

To możliwość skorzystania z wiedzy osób, które ślub mają już za sobą. Narzeczeni mogą sugerować się wynikami przy podejmowaniu niektórych decyzji oraz porównać swoje doświadczenia, czy plany z innymi - komentuje Ewa Sztuczna z portalu filmy-wesele.pl. 

Koszty spełnienia marzeń 

Według wyników sondażu aż 75% kielczan podejmuje decyzję o ślubie ze względu na miłość do partnera. Organizacja uroczystości zajmuje średnio rok lub dwa lata, przy czym najpopularniejszym miesiącem zawierania związków małżeńskich jest lipiec. Może to wynikać z chęci oszczędności, lipcowe terminy są tańsze od bijącego rekordy popularności sierpnia - ze względu na literę r w nazwie, która ma przynieść szczęście i dostatek młodej parze. Pomimo tego w kwestii budżetu województwo świętokrzyskie nie odbiega znacząco od reszty kraju, zamyka się on w kwocie 20-40 tys. złotych. Różnice widać jednak w poszczególnych wydatkach. Czy można tę kwotę dodatkowo zmniejszyć? Czy szukanie oszczędności może skutkować mniej efektowną ceremonią? Niekoniecznie, chociaż wiele zależy od oczekiwań państwa młodych względem uroczystości.

Nie bez powodu coraz większą popularnością cieszą się skromne uroczystości ślubne. Poza oszczędnością pieniędzy, nie można im odmówić uroku. Ponadto urastają one do rangi popularnego trendu lansowanego przez największe gwiazdy. Ciekawostki na ten temat można znaleźć na stronie plejada.pl

Gdzie można szukać oszczędności?

Z większości ślubnych wydatków nie można zrezygnować: opłata za ceremonię, miejsce przyjęcia, ubrania i dodatki to tylko niektóre z nich. Niemniej jednak na wielu z nich można skutecznie zaoszczędzić. Chociaż kosztów ceremonii nie można obejść, to można zrezygnować z usługi dekoracji kościoła. Zazwyczaj mało kto zwraca na nią uwagę, a jej koszt może sięgnąć nawet 200-300 złotych. A może ślub cywilny wraz z przyjęciem w ogrodzie? Od 2015 roku jest to możliwe, więcej informacji znajduje się w Platformie Usług Stanu Cywilnego

Garnitur, frak czy smoking dla pana młodego można wypożyczyć. W kwestii sukni ślubnej to również jedno z wartych uwagi rozwiązań, można również przejrzeć sklepy internetowe, a nawet popularne sieciówki czy... własną szafę. Jedna z najpopularniejszych gwiazd - Keira Knightley wybrała na tę uroczystość ulubioną białą sukienkę, natomiast Olivia Palermo postawiła na spódnicę z tiulu i kaszmirowy sweterek. Taki strój można skutecznie upiększyć dodatkami: pięknymi butami czy delikatną biżuterią. Wiele panien młodych rezygnuje z wymyślnych fryzur na rzecz bardzo naturalnych fal, wygodnych warkoczy i upięć zdobionych zamiast welonu pojedynczymi kwiatami lub wiankiem.

Sporo można zaoszczędzić decydując się na termin poza sezonem. Warto również zdecydować się na salę czy dom oferujące kompleksową usługę - płacąc osobno np. za catering można być pewnym większych kosztów. Poszukując fotografa, kamerzysty czy zespołu warto dokładnie zapoznać się z usługą wchodzącą w skład ceny. Często może się okazać, że wyższy koszt niesie ze sobą dużo więcej korzyści, które niekoniecznie są nam potrzebne. 

Jak wybrać kamerzystę i fotografa ślubnego?

Mieszkańcy Kielc decydując się na konkretnego usługodawcę w pierwszej kolejności biorą pod uwagę estetykę portfolio (26%), a następnie sprawdzają opinie w sieci (23%). Wiele par rozpoczyna poszukiwania profesjonalisty właśnie w internecie, jednak aby oszczędzić sobie problemów w tym wyjątkowym dniu warto przeglądać wyłącznie wiarygodne strony, czy portale (Kielce - fotograf ślubny). Nie bez znaczenia jest również cena i atrakcyjność oferty, średnio co czwarta para bierze głównie pod uwagę te kwestie. Najmniej osób kieruje się przy wyborze poleceniami przyjaciół i rodziny - tylko 16%. 

Aż 75% ankietowanych jest bardzo zadowolonych ze swoich zdjęć ślubnych, natomiast 67% z filmów (Kielce - kamerzysta ślubny), co jest bardzo optymistycznym wynikiem i potwierdza 

Oszczędności można szukać niemal na każdym etapie organizacji ślubu. Warto jednak pamiętać, żeby kwestie finansowe nie przysłoniły głównego celu, czyli zaaranżowania idealnej uroczystości i przyjęcia. Należy go realizować przede wszystkim w zgodzie z osobistymi upodobaniami oraz oczekiwaniami. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

miejsce na wesele
m?skie swetry

Wersja do druku