Wybór drzwi wewnętrzne tylko pozornie może być sprawą prostą, nie tylko ze względu na ogromny wybór produktów na rynku, ale również przez wzgląd na ograniczenia konstrukcyjne. Oto krótki poradnik, na co zwracać uwagę podczas kupna drzwi wewnętrznych.


Funkcja

Do procesu kupna drzwi możemy podchodzić od kilku stron, zależnie od tego, jaką funkcję będą one spełniały. Przykładowo, jeśli mają za zadanie przede wszystkim odseparować od siebie pomieszczenie zarówno fizycznie, jak i dźwiękowe, będziemy musieli zainteresować się odpowiednimi drzwiami akustycznymi. Drzwi tego typu spełniają się nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale świetnie nadają się do stosowania w budynkach użyteczności publicznej. Jeśli akustyka ma dla nas drugorzędne znaczenie, a zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni użytkowej, warto zainteresować się drzwiami składanymi w harmonijkę. Z kolei pomieszczenia sanitarne, jak łazienka czy toaleta, potrzebują odpowiedniej wentylacji, stąd w przeznaczonych drzwiach do tych przestrzeni montuje się specjalne tuleje lub dolne wcięcia.

Styl

Obok rozgraniczeń funkcjonalnych ważnym czynnikiem wpływającym na ostateczny wybór jest ich dekoracyjność. Drzwi muszą w końcu też odpowiednio się prezentować. Tutaj oczywiście wybór jest spory, jakkolwiek winien być on podyktowany przede wszystkim koncepcją całego wnętrza. Przebierając w ofercie drzwi znajdziemy zarówno takie o minimalistycznym designie – drzwi płaskie, często szklane o niewidocznych zawiasach, jak i te wykonane z drewna o tradycyjnym wyglądzie, które świetnie wpiszą się we wnętrza rustykalne. W grę więc wchodzi nie tylko różne technologie wykonania, ale i różne materiały. Drzwi oczywiście nie muszą być wyeksponowane, mogą być jedynie tłem dla aranżacji pomieszczenia, stanowić jej uzupełnienie, ale i wręcz przeciwnie mogą stanowić element dekoracyjny, budować dysonanse. Na koniec warto

O czym pamiętać

Oprócz wymogów funkcjonalnych i estetycznych, drzwi należy też dobrać pod kątem warunków pomieszczenia. Są to, wydawać by się mogło, szczegóły, ale w trakcie montażu okazuje się to być niezmiernie istotne. Bardzo ważną kwestią jest wybór między drzwiami prawymi a lewymi – od tego zależeć bowiem będzie, w którą stronę będą otwierać się skrzydła. Rzadko kiedy układ pomieszczenia pozwala na zastosowanie obydwu możliwości. Kolejną sprawą jest odpowiedni dobór drzwi do ościeżnicy, przeważnie bowiem szukamy skrzydeł do już gotowych futryn, a wymiana ich jest nie tylko niezwykle pracochłonna, ale i droga. Tutaj kluczowym parametrami są wymiary felców, a więc rowków w futrynie. Bywa tak, że mają one niestandardową wielkość – warto więc wcześniej dokładnie wymierzyć ościeżnicę, by nie napotkać na ogromny problem w trakcie montażu drzwi. Zdarza się i tak, że ościeżnica nie posiada felców, wówczas mamy do czynienia z drzwiami bezprzylgowymi, takie drzwi dopasować najłatwiej do futryny, ponieważ można przycinać je zarówno na wysokość, jak i na szerokość.

Jeśli zaś posiadamy niezbyt estetyczne ościeżnice stalowe, a pragniemy posiadać w swoim wnętrzu drzwi drewniane o szlachetnym wyglądzie, możemy wówczas nabyć specjalną ościeżnicę o pożądanym wyglądzie przeznaczoną do montażu na starej futrynie. Jeśli szukasz solidnych drzwi do wnętrz, znajdziesz je na stronie Castorama.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku