Chyba trudno w naszym społeczeństwie o osobę, która nie miała do czynienia z alergią. To problem zarówno mieszkańców wsi, jak i bardzo zanieczyszczonych miast, dzieci i dorosłych. Niekiedy pojawia się już na początku życia i przemija, w innym przypadku może się okazać, że jesteśmy uczuleni na coś, na co nigdy nie reagował nasz organizm negatywnie. Na szczęście coraz częściej można sobie w prosty sposób radzić z objawami alergii.


Co to takiego ta „alergia”?

Alergia to nadmierna i nieprawiłowa rekacja niektórych narządów lub całego organizmu na czynniki znajdujące się w powietrzu lub jedzeniu. Są to tak zwane alergeny, które wywołują różne reakcje alergiczne: wysypkę, duszności, łzawienie, puchnięcie, katar, kaszel…. Najsilniejszymi alergenami, które najczęściej utrudniają życie osób zgłaszających się do lekarza są kurz, pyłki kwiatów, drzew, traw, pierze ptaków i sierść zwierząt oraz pokarmy mleczne, jaja, orzechy, owoce - zwykle cytrusowe oraz chemiczne dodatki do potraw, na przykład barwniki czy przyprawy. Można mieć także alergię na leki, na przykład na kwas acetylosalicylowy czy na penicylinę.

Ostra reakcja alergiczna

O ile katar, kaszel czy wysypka są na krótką metę dokuczliwe, ale nie niebezpieczne dla życia, o tyle ostra reakcja alergiczna, czyli wstrząs anafilaktyczny, wymaga błyskawicznej pomocy lekarza lub drugiej osoby, która ma ze sobą odpowiedni lek i wie jak go podać. Osoby, które cierpią z powodu silnej alergii, na przykład na jad owadów, powinny przede wszystkim w sezonie wiosenno-letnim mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną. W przypadku wstrząsu wstrzyknięcie leku w udo chorego może uratować mu życie. Groźne są także takie objawy jak opuchlizna. Jeśli pojawi się w okolicy szyi, gardła, w jamie ustnej, chory również jest w stanie zagrożenia życia.

Łagodne leki na alergię

Na szczęście większość alergików cierpi z powodu nieżytu nosa, zapalenia spojówek, zdarzają się także przypadki wysypki, szorstkiej i zaczerwienionej skóry, problemy z żołądkiem. Regularne wizyty u lekarza specjalisty, odczulanie czy też samodzielne przyjmowanie łagodnego leku antyalrgicznego takiego jak Zilola (https://zilola.pl/). Także osoby, które nie miały do tej pory alergii, mogą nagle zauważać u siebie jej objawy, gdy na przykład zetkną się ze zwierzęciem, z którym do tej pory nie miały kontaktu albo roślinnością w innym kraju. W takim przypadku też można sięgnąć po Zilolę, która hamuje działanie histaminy odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Zmniejsza obrzęk, świąd i zmniejsza łzawienie oraz wyciek z nosa. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku