Nieodmiennie, po każdych słonecznych wakacjach, moja skóra przypominać zaczyna skórę żółwia. Jeśli przesadzałam z opalaniem się na plaży, potrafi zrobić się szorstka i twarda, ale nawet gdy odpowiednio dozowałam kąpiele słoneczne, nie ominą mnie problemy z jej suchością. Łuszczy się delikatnymi płatami na plecach, ramionach, brzuchu i nogach. To, że powoli tracę wspaniałą opaleniznę, mogłabym jeszcze przeboleć, ale skóra, bledsza już i całkiem „nowa”, na długo pozostaje przesuszona.


Skóra w niebezpieczeństwie

Do wysuszenia skóry dochodzi nie tylko w wyniku zbyt długiego przebywania na słońcu czy intensywnego opalania się w solarium (chcemy przecież jakoś wyglądać na plaży i jeszcze przed wyjazdem nad morze fundujemy sobie kilka sesji pod lampą). Skórę wysuszać mogą też kąpiele w słonej morskiej wodzie. Nie bez przyczyny na południu Europy, gdzie morze jest bardzo słone, na wszystkich niemal plażach ustawione są prysznice, po to, by zmyć nadmiar soli po zabawie w morskich falach. Kremy z odpowiednio wysokimi filtrami są w stanie skutecznie chronić naszą skórę, jednak często dobieramy je nieodpowiednio. Już po dwóch, trzech dniach nad morzem dochodzimy do wniosku, że skóra przyzwyczaiła się do słońca i szybko zmieniamy krem na ten z dużo niższym filtrem. Dzięki temu nie kończymy urlopu jako „blade twarze”, za to później pojawiają się problemy.

Objawy przesuszenia skóry

Wysuszona skóra staje się nie tylko bardziej szorstka i spierzchnięta, ale też bardziej wrażliwa. Dokucza nam swędzenie. Skóra mocno się łuszczy, czy to w postaci płatków, czy też białego pyłu. Pielęgnacja skóry odwodnionej wymaga stosowania kosmetyków przeznaczonych dla osób ze skórą przesuszoną, nadwrażliwą, a także skłonną do stanów zapalnych. Dobrze sprawdzą się kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowląt i małych dzieci, na przykład te z serii Baby lub preparaty, których skład opracowany jest z myślą o osobach chorujących na atopowe zapalenie skóry lub łuszczycę.

Właściwości oraz opis takich kosmetyków znajdziemy w osobnym artykule pt. „Pielęgnacja skóry dla małych i dużych”.

Ratunek dla skóry

Przy skórze przesuszonej najważniejszym zadaniem jest zapobieganie utracie wody. Potrzebujemy kosmetyku, który będzie skutecznie chronił naskórek, zmiękczał go i odżywiał. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki z serii wygładzającej, przeznaczone do nadmiernie suchej skóry. Świetnym produktem jest też Regenerujący Balsam SOS. Bardzo dobrze się wchłania, intensywnie i długotrwale nawilża skórę, wygładza ją i jednocześnie zapobiega swędzeniu, które przy suchej skórze potrafi być dotkliwe.

 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku