Podróż samochodem czy autobusem może być traumą dla osoby cierpiącej na chorobę lokomocyjną.


Bóle głowy, napady paniki, duszności, nudności i wymioty to tylko jedne z wielu jej objawów. Jak sobie z nią radzić i podróżować w spokoju?

Częsty problem

Szacuje się, że na chorobę lokomocyjną cierpi co piąte dziecko i co siódmy dorosły. Może ona dawać o sobie znać nie tylko podczas długotrwałej jazdy autokarem, ale i samochodem osobowym, czy samolotem. Objawia się w kilkadziesiąt minut po rozpoczęciu podróży. Początkowo turysta odczuwa brak apetytu, zawroty i bóle głowy, niepokój, nudności i ślinotok. Wkrótce mogą pojawić się zaburzenia widzenia i wymioty.

Przyczyn choroby lokomocyjnej należy szukać w błędniku znajdującym się w uchu wewnętrznym, który nie rejestruje zmian położenia ciała. Występuje rozbieżność bodźców - z jednej strony wiemy i widzimy, że się przemieszczamy, ale ciało pozostaje w stanie spoczynku. Sprzeczne informacje przesyłane do układu nerwowego powodują, że uruchamiane są reakcje obronne organizmu, stąd kinetoza, czyli choroba lokomocyjna.

Jak łagodzić objawy?

Przykre objawy choroby lokomocyjnej mogą sprawić, że nasza podróż będzie koszmarem i na długo zapadnie nam w pamięć. Później trudno nam będzie się zdecydować na kolejne wakacje z dojazdem samochodem, autokarem czy samolotem.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z chorobą lokomocyjną i niwelowania jej objawów. Najpopularniejszym jest zażycie środków farmaceutycznych, takich jak Aviomarin czy Lokomotiv. Ich zadaniem jest zmniejszenie nudności i uspokojenie danej osoby. Leki te działają przeciwwymiotnie, ale ich efektem ubocznym jest senność.

Oprócz leków, które nie są zalecane kobietom w ciąży i dzieciom do 5 roku życia, istnieją i inne sposoby na pomoc osobie z chorobą lokomocyjną. Jeśli cierpimy na nią, powinniśmy zawsze siadać w autokarze przodem do kierunku jazdy, jak najdalej od osi kół i obserwować horyzont, nie zaś mijane obiekty. Najlepiej w czasie podróży zająć się czymś innym, niż oglądanie tego, co dzieje się za oknem. Możemy spać, rozmawiać ze współtowarzyszami podróży, czytać książkę czy grać w gry. Przed podróżą należy zjeść lekkostrawny posiłek, nie jechać głodnym, ale w trakcie jazdy i dzień przed nią powstrzymać się od spożywania ciężkostrawnych dań oraz alkoholu. Jeśli podróżujemy samochodem, róbmy częste przerwy i wietrzmy pojazd. Nie dopuszczajmy do sytuacji, w której współtowarzysze podróży będą palić wewnątrz auta papierosy - może to spotęgować mdłości i wymioty.

Więcej informacji związanych z podróżami autobusowymi znajdziesz na: https://dworzeconline.pl/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku