Wianki to jedna z tych imprez, które nierozerwalnie kojarzą się z Krakowem. Niezwykle bogata historia i tradycje miasta sprawiły, że ta odbywająca się rokrocznie pod koniec czerwca uroczystość, za każdym razem gromadzi tłumy Krakowian oraz przyjezdnych gości, którzy zbierając się w zakolu Wisły, pod wawelskim wzgórzem świętują letnie przesilenie słońca.


Tegoroczna edycja imprezy Wianki 2015 zaplanowana jest na 20 czerwca. Jeżeli i Ty pragniesz wziąć udział w tej fantastycznej uroczystości, koniecznie dokonaj rezerwacji noclegu w apartamencie w tym terminie i odwiedź gościnne mury miasta królów polskich.

Czym są tradycyjne krakowskie Wianki?

Wianki, wbrew pozorom, to nie krakowska tradycja, lecz zwyczaj warszawski, który w połowie XIX wieku przywędrował do Krakowa, zaskarbiając sobie sympatię mieszkańców. Co roku, od niemal dwóch wieków, gromadzi więc w Krakowie osoby, które pragną poświętować, posłuchać koncertów, posiedzieć na kocu w piknikowej atmosferze, spotkać się z przyjaciółmi lub po prostu uroczyście spędzić tylko we dwoje prawdziwie polskie, tradycyjne święto zakochanych, przyćmione niestety nieco przez obce naszej kulturze Walentynki.

Wianki przez wieki

Pierwotnie Wianki obchodzone były jako pogańskie święto, utrzymujące jednak charakter religijny. Po chrzcie Polski w 966 r. tradycja ta jednak nie zamarła, natomiast ulegała stopniowym przeobrażeniom. Zyskała miano Sobótki, Nocy Świętojańskiej (od imienin św. Jana – 24.06) lub Nocy Kupały, a jej charakterystycznymi elementami stały się ogniska, wróżby, palenie ziół, skoki przez ogień czy puszczanie wianków na Wiśle.

Sytuacja polityczna okresu zaborów, a zwłaszcza wcielenie Krakowa do Austro-Węgier, spowodowała, że Wianki przeobraziły się bardziej w patriotyczne manifestacje. Organizacją imprezy zajmowało się wówczas Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, a w trakcie uroczystości wspominano legendarne postaci Wandy i Kraka. Patriotyczne elementy Wianków podtrzymywano także w okresie II Rzeczypospolitej, włączając je jednocześnie w cykl imprez z okazji obchodów Dni Krakowa.

Po II wojnie światowej Wianki nabrały charakteru spektaklu. Imprezę przygotowywano z wielkim rozmachem w plenerze, prezentując w jej trakcie dzieła teatralne. To wtedy zaczęły odbywać się też coroczne pokazy sztucznych ogni, które organizowane są przy okazji Wianków do dziś.

Wianki współcześnie

Współczesna forma Wianków istnieje od 1992 roku. Przybrały one charakter cyklicznej imprezy masowej, odbywającej się nie tylko w zakolu Wisły, ale także w wielu krakowskich klubach czy w innych częściach Krakowa. Patronat nad imprezą objął Urząd Miasta Krakowa, który to rokrocznie zaprasza w mury grodu Kraka powszechnie znanych i lubianych artystów, celebrytów czy zespoły muzyczne. Podczas świętojańskiej imprezy na przestrzeni kilku ostatnich lat mieli okazję wystąpić między innymi:

 • Brathanki
 • Maanam
 • Myslovitz
 • Renata Przemyk
 • Kayah
 • Maryla Rodowicz
 • De Mono
 • Reni Jusis
 • Budka Suflera
 • Wilki
 • Patrycja Markowska

Wianki 2015 w Krakowie

W tym roku Wianki powrócą do Krakowa w dobrze znanej formule muzycznego święta już 20 czerwca. Prócz tradycyjnej imprezy w zakolu Wisły, sceny znajdować się będą także na Rynku Głównym i Małym Rynku, Placu Szczepańskim, nad zalewem nowohuckim oraz w takich klubach, jak Alchemia, Piękny Pies, Kawiarnia Naukowa, Harris Piano, Re czy Jazz Bar.

Wśród licznych wykonawców pojawią się m.in. tacy artyści, jak Brodka, Zalewski, Monika Urlik, Pod Budą czy Maja Sikorowska. Miłośnicy jazzu będą mieli okazję uczestniczyć w koncertach na scenach klubów pl. Marii Magdaleny, a fanów dyskotek i szaleństwa do białego rana w swe progi zapraszają liczne kluby Kazimierza i Starego Miasta.

Szczegółowy plan znajdziesz na stronie https://www.wianki.krakow.pl/pl/15/280/315/program


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku