Pierścionek to nie tylko ozdobna i lubiana przez panie biżuteria – panowie wręczają go wybrankom serca jako wyraz najszczerszych uczuć. Jeśli chcesz kupić sobie pierścionek albo doradzić bratu czy przyjacielowi wybór biżuterii dla ukochanej, powinnaś nie tylko wiedzieć, jakich zdobień szukać, ale też jaki rozmiar będzie odpowiedni.


Sposoby ściągania miary

Zanim wybierzesz najpiękniejszy pierścionek (np. PANDORA), powinnaś znać jego rozmiar. Jubilerzy polecają cztery sposoby na to, aby dobrać właściwy rozmiar pierścionka:

  1. Najłatwiej jest oczywiście, kiedy podczas zakupu biżuterii będziesz miała przy sobie pierścionek, który pasuje na Twój palec. Trudności zaczynają się jednak, kiedy razem z bratem wybieracie się po pierścionek zaręczynowy albo chcecie zrobić mamie miły i efektowny prezent. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak niepostrzeżenie „wykraść” na kilka godzin pierścionek ze szkatułki na biżuterię.
  2. Suwmiarka ma wiele zastosowań w drobnych pracach domowych, przyda się też podczas ściągania miary z palca. Warto użyć tego narzędzia, aby sprawdzić również średnicę pierścionka, który teraz pasuje na Twój palec.
  3. Obwód palca można także zmierzyć u jubilera, który posłuży się specjalnym pierścieniem mierniczym, a potem wybrać pierścionek we właściwym rozmiarze.
  4. Najmniej pewna, ale najwygodniejsza jest metoda pomiaru przy użyciu wstążki. Najszersze miejsce palca, na którym Ty albo osoba obdarowana będzie nosiła biżuterię, należy owinąć wstążką i zaznaczyć na niej obwód palca. Po rozwinięciu tasiemki wiadomo już, jakiego rozmiaru pierścionka szukać.

Czy wybrany rozmiar jest na pewno właściwy?

Miara, szczególnie ta ściągnięta samodzielnie, w salonie może okazać się niewłaściwa. Pamiętaj, że średnica albo wewnętrzny obwód pierścionka to nie to samo, co rozmiar biżuterii tego typu. Inny rozmiar ma biżuteria brytyjska, europejska (poza Wielka Brytanią) czy amerykańska. W salonie podane wymiary zostaną przeliczone na właściwy rozmiar. Różnica pomiędzy poszczególnymi rozmiarami wynosi około 0,33 mm.

W jaki sposób sprawdzić, że wybrałaś pierścionek właściwej wielkości? Przede wszystkim odpowiednią biżuterię powinnaś móc bez większego trudu wsunąć na palec. Jeśli jest inaczej, oznacza to, że pierścionek jest za mały. Z kolei, gdy z dłoni trzymanej pionowo (z paznokciami na dole) pierścionek się zsuwa, możesz być pewna, że zdecydowałaś się na za duży rozmiar. Wybierając pierścionek, szczególnie jeśli doradzasz w kwestii zakupu pierścionka zaręczynowego, który wybranka brata czy przyjaciela będzie nosić przez resztę życia, weź pod uwagę porę roku i zwiększenie obwodu palca. Naturalny wpływ ciepła na organizm sprawia, że latem palce lekko puchną, a zimą ich obwód nieco się zmniejsza, natomiast z wiekiem rozmiar palca staje się większy. Pamiętaj o tym, wybierając pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek we właściwym rozmiarze zdobi delikatne kobiece dłonie najpiękniej! Jeśli poza względami estetycznymi zależy Ci też na wygodzie noszenia pierścionka, zadbaj o wybór biżuterii odpowiedniej wielkości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku