W zasadzie każdy z nas ma swoja ulubioną, skórzaną część garderoby. Zwykle jest to skórzana kurtka, która służy nam od dawna np. wiosną. Zawsze jednak pojawia się problem: Jak takie rzeczy czyścić? Ubrania wykonane ze skór naturalnych, ze względu na swoje unikalne właściwości i wysoką cenę, zasługują na szczególną ochronę, ale zabrudzić je równie łato jak wszystko inne. Dlatego najlepiej oddać sprawę w ręce zawodowców. Tylko wtedy ma się gwarancję, że ulubiona kurtka czy płaszcz nie ulegną zniszczeniu.


Kurtki skórzane, których używamy na co dzień, wykonywane są ze skór jagnięcych, bądź tańszych, ale mniej wytrzymałych skór świńskich. W przypadku kombinezonów motocyklowych – innej popularnej skórzanej części garderoby - stosuje się przede wszystkim skóry bydlęce, charakteryzujące się dużą wytrzymałością.

W przypadku tak dużej różnorodności, rozpoznanie rodzaju skóry stanowi dla laika bardzo trudne zadanie. Szacuje się, że jedynie około 30% odzieży dostępnej na rynku posiada odpowiednie oznaczenia, dotyczące sposobu prania, a jedynie 1% zawiera informacje na temat rodzaju skóry, z jakiej wykonany został dany element garderoby. To wszystko sprawia, że problem jest bardzo duży, także ze względu na kilkadziesiąt różnych rodzajów skór, które używane są w branży. A każdy z nich czyści się nieco inaczej.

Odzież skórzana wystawiona jest na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz zmiennych warunków atmosferycznych i promieni ultrafioletowych. Z tego powodu, zalecana jest regularna, profesjonalna pielęgnacja tego typu garderoby, pozwalająca przedłużyć jej żywotność i estetyczny wygląd.

To wszystko sprawia, że proces czyszczenia odzieży skórzanej nie należy do łatwych, powinien być przeprowadzany przez wykwalifikowany personel i przy użyciu odpowiednich urządzeń oraz środków czyszczących. Tyko wtedy unika się niepotrzebnego ryzyka. Trzeba podkreślić, że proces czyszczenia może niekiedy uwydatnić pewne defekty. Mowa tu przede wszystkim o małych zadrapaniach, plamach, śladach po ugryzieniach owadów i tym podobnych. Jeżeli producent użył różnego rodzaju skór do produkcji jednej sztuki garderoby, proces prania może spowodować powstanie różniących się od siebie odcieni, wynikających z odmiennych właściwości poszczególnych fragmentów.

Nowoczesne pralnie chemiczne oferują szeroką gamę usług, związanych z czyszczeniem i renowacją odzieży skórzanej: czyszczenie chemiczne, farbowanie i impregnację różnych typów skór, farbowanie wodne, a w przypadku nubuku i zamszu - także pranie wodne.

W procesie czyszczenia i konserwacji garderoby skórzanej, niezwykle istotny jest moment przyjmowania odzieży do czyszczenia. Pracownik pralni będzie potrafił rozpoznać typ skóry, rodzaj jej wykończenia, szwów, guzików, kleju, a także zwrócić uwagę na wszelkie niedoskonałości i zniszczenia, które mogą okazać się widoczne po praniu. To sprawi, że klient nie będzie rozczarowany lub zaskoczony, gdy efekt końcowy będzie różnić się od wyobrażonego.

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie lub odpięcie wszystkich metalowych klamer i aplikacji, które mogłyby w sposób mechaniczny uszkodzić czyszczoną odzież. Następnym krokiem jest tak zwane zapieranie wstępne, czyli detasz, wykonywane w sposób punktowy, za pomocą specjalistycznych środków odplamiających oraz mydła zapierającego. W trakcie procesu prania chemicznego stosuje się różnego rodzaju oleje natłuszczające, przy czym niezmiernie istotnym elementem procesu czyszczenia galanterii skórzanej jest odpowiednie dobranie dawek i proporcji poszczególnych olejów. Prawidłowe wyczyszczenie odzieży skórzanej stanowi podstawę do jej dalszego impregnowania i wykończenia procesu renowacji. Jeżeli klient sobie tego życzy, po starannym dobraniu koloru barwnika, skóra poddawana jest farbowaniu. W celu wykonania końcowej obróbki, stosuje się specjalny środek impregnujący, dobierany w zależności od rodzaju skóry, z jakiej wykonana jest dana sztuka odzieży. Impregnat nakładany jest za pomocą pistoletu natryskowego gdy odzież umieszczona jest na specjalnym manekinie. W zależności od potrzeb, impregnat może być albo matowy, albo błyszczący.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że odzież wykonaną z nubuku i zamszu można z powodzeniem prać oraz farbować w systemie wodnym, nazywanym wet cleaning. Skóra prana w systemie wet cleaning jest o wiele mniej narażona na utratę oryginalnej miękkości oraz barwy, niż ma to miejsce w przypadku prania chemicznego. System ten umożliwia osiąganie bardzo zadowalających efektów prania, a wszelkie zanieczyszczenia usuwane są niezwykle szybko i skutecznie. Ze względu na szczególne właściwości skóry naturalnej, podczas prania jej w systemie wodnym zalecane jeststosowanie pralnic wodnych, wyposażonych w kontrolę temperatury, poziom wody oraz też prędkość obrotów bębna.

W trakcie prania w systemie wodnym, podobnie, jak w trakcie czyszczenia chemicznego, odzież skórzana początkowo poddawana jest procesowi odplamiania i zapierania na stole detaszerskim. Do następującej później kąpieli wodnej dodawane są odpowiednie środki czyszczące i uzupełniające oryginalną natłustkę skóry. Pojedynczy cykl prania trwa około 1,5 godziny, natomiast proces farbowania – mniej więcej 2 godziny. Barwniki, wykorzystywane w systemie prania wodą, charakteryzują się dużą siłą krycia oraz bardzo dobrą odpornością na światło słoneczne. Pozwala to na skuteczną zmianę koloru galanterii skórzanej oraz zapewnia uzyskanie równomiernego i intensywnego koloru.

Finalnym etapem renowacji odzieży skórzanej w systemie wet cleaning jest prasowanie na manekinie, umożliwiające przywrócenie odzieży odpowiedniego fasonu oraz wyprasowanie podpinki. W tej fazie, za pomocą nadmuchu oraz specjalnych gąbek, dokonuje się też dodatkowego wygładzania skór zamszowych. Pranie oraz farbowanie odzieży skórzanej w systemie wodnym umożliwia nie tylko przywrócenie jej dawnej świetności, ale również nadanie całkowicie nowego charakteru, poprzez trwałą zmianę koloru.

Sovrana - znak firmowy


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku