Oczy i możliwość poznawania świata za ich pomocą to coś, bez czego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Niestety, niektóre osoby w stopniu częściowym lub całkowitym tracą zdolność widzenia. Jest to wówczas prawdziwe nieszczęście, zarówno dla nich samych, jak i  dla ich najbliższych. Niemniej jednak,  ludzkie oczy narażone są nie tylko na tak poważne choroby, ale także  na znacznie mniejsze  urazy oraz podrażnienia, których być może początkowo nie zauważamy, ale które z czasem mogą stać się naprawdę groźne. Pamiętając o tym, iż dobry wzrok to nie tylko kwestia odpowiednich genów, ale także zasługa właściwej higieny oczu, zastanówmy się nad tym, jak możemy walczyć z przykrymi skutkami życia w czasach, gdy łatwo o uszkodzenie tego cennego narządu.


Rzuć okiem na swoje oczy

W wyniku wykonywania codziennych obowiązków oraz niewłaściwych przyzwyczajeń, nasze oczy narażone są na częste podrażnienia oraz zmęczenie, a w konsekwencji na groźne choroby. Do takich zajęć ze śmiałością możemy zaliczyć: częste oglądanie telewizji, korzystanie z komputera, długotrwałe czytanie, jazdę samochodem, stres oraz niewłaściwą dietę. Dla naszych oczu niekorzystne w tym względzie może być również częste przebywanie w zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Co więcej, używanie szkieł kontaktowych oraz zażywanie niektórych leków (przeciwalergicznych, uspokajających, psychotropowych, środków nasennych, tabletek antykoncepcyjnych) również niekorzystnie wpływa na nasz narząd wzroku. Zazwyczaj skutkiem narażania go na powyższe czynniki jest ogólne zmęczenie oczu. Ale skutki mogą być jeszcze bardziej poważne. Warto zatem zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy, które dotyczą naszych oczu, aby można było szybko zwalczać takie oznaki. Dlatego też ważna jest regularna obserwacja własnego narządu wzroku. Nie należy lekceważyć żadnych, dłużej utrzymujących się niedogodności związanych z komfortem widzenia oraz funkcjonowania oka.

Zespół suchego oka

Jednym z najczęściej występujących schorzeń oczu jest zespół suchego oka. Powodowane jest ono szeregiem czynników, jakie zostały już przytoczone w tym artykule. Czynniki te wpływają na niedostateczne wydzielanie łez, co staje się przyczyną złuszczania nabłonka gałki ocznej. Oczy stają się coraz bardziej suche, a konsekwencją tego procesu jest to, iż rogówka oraz spojówka oka staje się nieodporna na czynniki drażniące a także na drobnoustroje. Suche oczy są czerwone, pieką, sprawiają wrażenie obecności ciała obcego pod powieką. Powieki są z kolei ciężkie, a poruszanie nimi staje się bolesne. Diagnozę zespołu suchego oka przeprowadza się za pomocą testu Schirmera. Test ten ma na celu wykazać, jaką ilość łez pacjent jest w stanie wyprodukować w ciągu 5 minut. Wynik wskazujący na 5 mm (na pasku bibuły, uprzednio umieszczonej pod dolnymi powiekami osoby badanej) jest nieprawidłowy i oznacza małą produktywność łez, czyli zespół suchego oka.

Leczenie suchości oczu – co powinieneś wiedzieć?

Jakiego leczenia wymagają suche oczy? Przede wszystkim w przypadku suchości oczu, należy wyeliminować bądź ograniczyć czynniki, które wpłynęły na pojawienie się tego schorzenia, np. unikając przebywania w pomieszczeniach z suchym powietrzem. Co więcej, osoby walczące z zespołem suchego oka powinny stosować profesjonalną higienę brzegów powiek, zleconą im przez okulistę. Ważnym czynnikiem w wypadku leczenia suchych oczu jest także używanie preparatów nawilżających np. marki Bepanthen. Krople do oczu Bepanthen są wyrobem medycznym, zabezpieczającym, nawilżającym i tworzącym warstwę ochronną na powierzchni oka. Przynoszą one ulgę suchym, piekącym, zaczerwienionym , podrażnionym oraz zmęczonym oczom. Krople te aplikuje się zwykle raz lub kilka razy dziennie – w zależności od potrzeb. Preparat zawiera kwas hialuronowy (pod postacią soli sodowej) oraz prowitaminę B5. Składniki te optymalnie nawilżają oko oraz zapewniają mu uczucie ukojenia. Produkty marki Bepanthen charakteryzują się bardzo łagodnym działaniem, właściwościami kojącymi oraz ochronnymi. Nie zawierają substancji barwnikowych i zapachowych lub innych, mogących powodować podrażnienia, dlatego też bez obaw można używać kropli do oczu tej firmy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku