Ze względu na budowę anatomiczną, dziewczęta dużo częściej chorują na choroby układu moczowego i zapalenia skóry w tak zwanych rejonach około pieluszkowych. Dotyczy to nie tylko niemowlaków, ale także dziewczynek w starszym nieco wieku. Choć teoria mówi, że pieluszkowe zapalenie skóry dotyczy tylko dzieci noszących pieluszki, to jednak problemy skórne mogą dotyczyć wszystkich dziewcząt i kobiet w każdym wieku.


Przeciwdziałanie odparzeniom

Wbrew pozorom zapalenie skóry dotyczyć może każdej kobiety. Wystarczy niedokładne wytarcie po załatwieniu potrzeby lub lekkie przeziębienie i popuszczanie, żeby bakterie zawarte w moczu zaczęły szkodzić skórze. Chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnych konsekwencji, warto więc wiedzieć jak się ustrzec przed tym oraz jak przeciwdziałać istniejącym już konsekwencjom. Jednym ze sposobów zapobiegania jest oczywiście odpowiednie zachowanie w toalecie, mycie rąk, dokładne podcieranie się oraz codzienne mycie miejsc intymnych. Istotne jest, aby uświadomić dzieciom, jak ważne jest tych kilka minut w toalecie i nauczyć je odruchowego wręcz stosowania reguł. Cierpliwość i konsekwencja są tu kluczem, jak w każdym innym momencie wychowywania. Należy także uświadomić dzieciom, w jaki sposób dochodzi do przeziębienia pęcherza, aby mogły unikać także tej przyczyny zachorowań.

Pielęgnacja i ochrona zainfekowanych rejonów

Co jednak, jeśli w dalszym ciągu, wbrew stosowaniu higieny, skóra jest odparzona? Możliwości jest dużo, jednak najistotniejsza jest odpowiednio szybka reakcja. Im dłużej skóra wystawiona jest na działanie czynników niebezpiecznych, tym trudniej będzie ją wyleczyć. Ważne jest więc, aby zacząć działać od razu po zaobserwowaniu problemu.

Odruchem w przypadku podrażnień skóry powinno być jej umycie, jednak do tego celu należy użyć jak najdelikatniejszych kosmetyków, lub wręcz samej wody, aby nie powodować dalszych podrażnień. Po dokładnym oczyszczeniu skóry przychodzi moment na zaaplikowanie kremu lub maści ochronnej i regenerującej podrażnioną skórę. Tym razem również należy zwrócić uwagę, aby krem zawierał jak najmniej szkodliwych substancji, a jednocześnie miał w swym składzie witaminę B5, jak na przykład maść ochronna firmy Bepanthen na odparzenia. Krem na odparzenia należy stosować z umiarem aż do ustąpienia wszystkich objawów podrażnienia, a delikatną maść można również stosować zapobiegawczo po umyciu. I należy zawsze pamiętać, że podrażnienie skóry może być wywołane zarówno brakiem odpowiedniej higieny, jak i ogólnym stanem zdrowia. Nie wahajmy się więc zwrócić się o pomoc do specjalisty, jeśli problemy powracają, pomimo naszych starań. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku