Wiosna to czas porządków. To właśnie teraz decydujemy się na bardziej gruntowne sprzątanie naszego mieszkania. Każda pani domu wie, ile pracy i wysiłku wymaga to, aby dom lśnił czystością. Na szczęście naprzeciw wychodzą nam nowoczesne maszyny czyszczące, dzięki którym porządki staną się przyjemnością.


Najpopularniejszy i najbardziej standardowy przyrząd do sprzątania to mopy. Wymaga on jednak sporej precyzji a także noszenia po całym mieszkaniu ciężkiego wiadra napełnionego wodą, co może być sporym utrudnieniem dla kobiet, zwłaszcza jeśli mamy duże mieszkanie, a co gorsza schody. Mop przyda się nam więc raczej do drobnego, codziennego sprzątania. Przy generalnych porządkach lepsze będą nowoczesne maszyny czyszczące tzw. szorowarki. Znacznie ułatwią i przyspieszą nam one czyszczenie i polerowanie różnego rodzaju powierzchni podłóg oraz posadzek. Jedyną ich wadą może być to, że nie mają systemu odsysającego, nie zbiorą więc za nas kurzu czy psiej sierści. Te trzeba więc najpierw usunąć a dopiero potem szorowarka zajmie się naszą podłogą. Czyszcząc podłogę warto choć raz w roku nałożyć na powierzchnię warstwy polimerowe, które mają za zadanie zabezpieczać podłoże. Decydując się na ten zabieg trzeba pamiętać, że za każdym razem przed nałożeniem nowej warstwy zdziera się starą twardym padem i mocną szorowarką.

Jak wybrać dobrą szorowarkę?

Jeśli już zdecydowaliśmy, że szorowarka to coś odpowiedniego dla nas i urządzenie, w które warto zainwestować to należy dokonać trudnego wyboru, jaki model urządzenia będzie dla nas najlepszy. Na rynku mamy obecnie szeroką gamę różnych urządzeń. Na pozór wszystkie one są takie same albo bardzo do siebie podobne. Różnią się jednak kilkoma ważnymi elementami. Czym więc się kierować podejmując decyzję?

Wymiary sprzętu warto dostosować zgodnie ze swoimi preferencjami oraz naszymi cechami fizycznymi, takimi jak np. wzrost czy budowa ciał. Aby sprzątanie było łatwe i przyjemne szorowarka musi być świetnie do nas dopasowana a posługiwanie się nią musi sprawiać nam komfort.

Obudowa powinna być wykonana z jak najtrwalszego tworzywa, a silnik najlepiej jeśli pracuje na dużych obrotach. Ważne jest też ciche działanie urządzenia żeby nie zakłócać codziennego rytmu dnia domowników i nie utrudniać im funkcjonowania nadmiernym hałasem. Urządzenie powinno być zdatne do eksploatacji przez co najmniej 10 lat. Warto także zapytać w sklepie o możliwie jak najwyższy termin gwarancji.

Nowoczesne szorowarki dzielą się na tzw. szorowarki jednotarczowe oraz dwutarczowe. Zazwyczaj do tego, aby dobrze wysprzątać nasze mieszkanie wystarczające są te jednotarczowe. Jest to też najpopularniejszy rodzaj szorowarek. Ostatnio na rynku pojawiła się nowość, szorowarka ręczna, dzięki której łatwiejsze jest czyszczenie tych bardziej niedostępnych powierzchni. Dobrą opinią cieszą się szorowarki niemieckiej formy Numatic, zwłaszcza słynne HFM 1515.

Wybierając urządzenie warto także zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje posadzek poleruje. Najlepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne do czyszczenia podłoża wszelakiego rodzaju. Ułatwieniem będzie też elastyczny uchwyt szorowarki, co zapewni łatwość manewrowania. Dobrze jeśli maszyna potrafi się automatycznie dostosować np. na pojawiających się na podłodze różnego rodzaju nierównościach.

Koszt szorowarki jest oczywiście znacznie wyższy od np. tradycyjnego mopa jednak urządzeniem będziemy cieszyć się na lata a inwestycja szybko zwróci nam się z nawiązką. Nie mówiąc już o wyższej precyzji sprzątania i większej dokładności, o własnym komforcie i wygodzie nie wspominając. Przy zakupie szorowarki do zestawu zazwyczaj dołączone są zbiorniki, różne rodzaje szczotek do wyboru w tym m.in. szczotka do szorowania i szamponowania oraz specjalny uchwyt. Warto poszukać ofert w internecie, gdzie często możemy trafić na urządzenia dobrej jakości za niewielką cenę. Na maszynyczyszczace24.pl wszystkie ceny są ustalane indywidualnie. Wcześniej możemy skorzystać z bezpłatnej prezentacji urządzenia, podczas której poznamy wszystkie możliwości, jakie dana szorowarka oferuje oraz sprawdzimy w praktyce, czy i jakie urządzenie znajdzie najlepsze zastosowanie w naszym domu.

Warto ułatwić sobie nieco codzienne sprzątanie i zainwestować w nowoczesną maszynę czyszczącą. Odpowiednio dobrana na pewno spełni nasze oczekiwania i uczyni codzienną pracę w domu znacznie łatwiejszą i przyjemniejszą, dzięki czemu pokochamy sprzątanie.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku