Stambuł przez wieki łączył Europę z Azją, lub jeśli ktoś woli - prawdziwym Orientem. Liczne szlaki handlowe, doskonałe położenie geograficzne i zmyślni władcy sprawili, iż miasto przez setki lat rozwijało się niczym piękny kwiat. Dzięki temu dziś stanowi prawdziwą perłę na podróżniczej mapie świata.


Stambuł - piękny kawałek historii

Stambuł to niezwykłe miasto, gdzie przez kilka tysięcy lat splotło się wiele kultur, tradycji i religii. Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie pochodzą jeszcze z epoki kamienia. To tu w 660 roku p.n.e. powstało słynne Bizancjum, które swą nazwę zawdzięcza ówczesnemu cesarzowi - Byzasowi. W kolejnych wiekach Stambuł był znany jako Nowy Rzym, a w końcu Konstatynopol, który w okresie swojej świetności stanowił najbardziej zaludnione miejsce na świecie. Na przestrzeni lat władcy zmieniali nie tylko nazwę, ale i architekturę oraz ustrój. Dopiero w 1930 roku rząd ustanowił dziś obowiązujące nazewnictwo - Istambuł. Słowo pochodzi od zniekształconego wyrażenia "do miasta", co dawniej oznaczało stolicę.

Brama do Orientu

W Stambule znajdzie się miejsce dla wyznawców w każdej religii, czego odzwierciedleniem jest niezwykle barwna i zróżnicowana architektura. Choć przeważają meczety, nie brak tu także kościołów katolickich oraz synagog. To właśnie z tego powodu Stambuł bywa nazywany "miastem trzech kultur" lub "miastem trzech religii" – podobnie jak Jerozolima. Widoczne są tu też wpływy mniejszości wyznaniowych, takich jak prawosławie czy liczne odłamy żydowskie.

Arcydziełem architektury sakralnej jest słynny "błękitny meczet", czyli Meczet Sułtana Ahmeta. Warto odwiedzić również Nowy Meczet, Meczet Sulejmana czy Kościół Chora. Obowiązkowym "must see" Stambułu jest jednak Hagia Sofia, monumentalna świątynia bizantyjska - do dziś uważana (nie bez powodu!) za najwspanialszy i najwybitniejszy obiekt architektoniczny pierwszego tysiąclecia naszej ery. Zabytkami godnymi polecenia są także Fortyfikacje Obronne oraz Akwedukt Walensa, który w czasach cesarza Konstantyna zaopatrywał w wodę całe miasto. Choć dziś wielkomiejski styl życia miesza się z tradycją, warto wybrać się na liczne bazary (jak np. Wielki Bazar o powierzchni 30 hektarów), by poczuć choć odrobinę wielowiekowej tradycji.

Jak znaleźć lot do Stambułu?

Mimo że w pierwszej chwili zadanie może wydać się stosunkowo trudne, przewoźnicy oferują całkiem sporo połączeń z Polski do stolicy Turcji. Najwięcej lotów odbywa się z Warszawy, szczególnie ze stołecznego lotniska im. Fryderyka Chopina. Tanie linie proponują głównie loty łączone, z przesiadkami w Brukseli lub Budapeszcie. Połączenia bezpośrednie są z reguły droższe, pozwalają jednak na szybkie dotarcie do celu oraz umożliwiają bezpłatne zabranie dużego bagażu rejestrowanego. Na uwagę zasługują także loty bezpośrednie z Warszawy do Stambułu oferowane przez Turkish Airlines - bardzo atrakcyjne pod względem finansowym. Wszelkie szczegóły można sprawdzić w porównywarkach cen dostępnych w sieci.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku