Mamy w domu wyciskarkę do soków i nie wiemy, co z nią zrobić? Nic prostszego. Najlepiej jak najszybciej rozpocząć produkcję własnych soków i już od dziś cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Posiadanie wyciskarki do soków może raz na zawsze odmienić nasze życie. Sok powstały przy ich użyciu jest przede wszystkim zdrowy i świeży, a jego walory smakowe powinny zachęcić najbardziej nieprzekonanych do pomysłu wytwarzania domowego soku. Zawiera on miąższ z owoców, a jego konsystencja jest dosyć gęsta, co może stanowić dla niektórych poważną wadę. Jednak to raczej kwestia przyzwyczajenia do soków sklepowych, które zwykle są bardzo rozcieńczone, a nawet, jeśli zdarzają się gęstsze, to nie aż tak jak te z wyciskarki.

wyciskarki hurom

Wyciskarki i ich funkcje

Wśród wielu urządzeń domowych, rynek AGD oferuje nam szeroki wybór wyciskarek. Ich ceny mogą być bardzo różne, w zależności od stopnia zaawansowania ich funkcji, wielkości, czy łatwości obsługi. Najmniej funkcjonalne są oczywiście najtańsze, ale przecież nie każdy wymaga od swojej wyciskarki, aby posiadała funkcje, których nie potrzebuje i z których nie zamierza korzystać. Droższe i jednocześnie lepsze modele możemy znaleźć za ponad tysiąc złotych, jednak niejeden entuzjasta zdrowego odżywania powie, że jest to opłacalna inwestycja i szybko się zwróci.

wyciskarki hurom

Co wyróżnia wyciskarki spośród innych urządzeń do wyciskania?

Na pewno fakt, iż sok w procesie wyciskania nie ulega utlenieniu (jak w przypadku sokowirówki). Zachowuje tym samym więcej wartości odżywczych i ma dłuższą datę przydatności do spożycia. Wyciskarki są niezrównane w kwestii przerabiania zarówno małych owoców i warzyw, jak i tych trudnych do wyciśnięcia. Stwarzają też możliwość homogenizacji owoców – innymi słowy – wytworzenia z nich musu.

Jak każde urządzenie wyciskarki mają też swoje wady. Jest nią stosunkowo długi czas przygotowania soku, znacznie dłuższy niż podczas wyciskania w sokowirówce. Spowodowane to jest technologią wolnoobrotowego wyciskania. Pozwala ona na uzyskanie z owoców i warzyw, a także ziół, napoju z maksymalną zawartością cennych składników odżywczych. Ale dla wielu czas wyciskania nie będzie stanowić problemu, liczy się to, co możemy uzyskać w zamian. Mycie wyciskarek też nie należy do skomplikowanych, im nowszy model tym mniej wymaga mycia.

Wyciskarki do soków możemy podzielić na ręczne i elektryczne. Ręczne odznaczają się wygodą i prostotą, oraz niską ceną. Wykorzystuje się je do robienia soków z niewielkiej ilości składników, głównie z warzyw liściowych i ziół. Przydatne mogą okazać dla podróżników, którzy nie mogą pozwolić sobie na wożenie zaawansowanego technologicznie sprzętu elektrycznego. Jeśli chodzi o wyciskarki elektryczne, mamy do wyboru jedno lub dwu ślimakowe, albo wyciskarki do cytrusów.

Jedną z ciekawszych funkcji nowoczesnych wyciskarek, jest możliwość wyciskania oleju, mielenia kawy, mięsa, czy nawet kręcenia makaronu. Tak więc, im nowszy model, tym większej ilości dodatkowych udogodnień możemy się spodziewać.

Zobacz wyciskarki do soków marki Hurom - prezentowane modele posiadają interesującą opcję mieszania soku w jej wnętrzu. Jest to możliwe, dzięki zatyczce wypływu soku. Daje ona też, możliwość regulacji nalewania napoju, dzięki czemu unikniemy jego rozlewania.

Sokoterapia

Jak już wiemy, codzienne picie soków pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, dostarczając nam aktywnych, łatwo przyswajalnych składników. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak bardzo można wpłynąć na swój organizm, odpowiednio dobierając owoce, warzywa i zioła z których przygotujemy nasz sok.

Dieta bogata w świeże soki przyczynia się do poprawy nastroju i koncentracji. Jedną z przyczyn schorzeń psychicznych, o których tak niewiele się mówi, może być niedobór witamin i składników odżywczych. Pijąc świeży sok, możemy te niedobory łatwo i szybko uzupełnić.

Soki pomagają także w walce z nadwagą i otyłością. Łatwo możemy znaleźć przypadki osób, którym regularne picie dużych ilości surowych soków pomogło w utracie zbędnych kilogramów, a nawet przyczyniło się do cofnięcia choroby.

Soki mogą mieć zastosowanie antynowotworowe. Zawierają związki antynowotworowe, fitozwiązki i witaminy, łatwo przyswajalne przez nasz organizm.

wyciskarka do soku hurom

Również rozwój wielu chorób przewlekłych, ma swoją przyczynę w długotrwałym niedoborze witamin. Z pomocą soków możemy łatwo temu zapobiec. Warto zwrócić uwagę, że oczyszczają one organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Mogą opóźniać starzenie, neutralizując wolne rodniki, regenerują krew, i co ważne, są zasobne w substancje odnawiające komórki. Wpływają także na wygląd zewnętrzny, zapewniając odpowiednie nawilżenie skóry, i poprawiając stan włosów i paznokci. Soki pozytywnie oddziałują także na nasze oczy, chroniąc przed powstawaniem zaćmy.

Jak widać, korzyści płynących z picia surowych soków jest wiele. Z pewnością, nie wszystkie zostały tu wymienione. Przygotowując własny sok możemy skoncentrować się na danym obszarze naszego zdrowia, na jaki chcielibyśmy najbardziej wpłynąć. Jest wiele różnych przepisów na soki na kaszel, gorączkę, przeziębienie, czy ból gardła. Znając je i korzystając z nich, szybciej wyleczymy nasze codzienne dolegliwości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku