Industrializm wdarł się na salony i na stałe wpisał się w designie nawet najbardziej eleganckich miejsc. I dobrze, przecież lampy industrialne charakteryzują się prostą formą i nieco surowym wzornictwem. Ale jak się okazuje są nie tylko propozycją dla nowoczesnych loftów. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując lampy industrialne i jak wkomponować je we wnętrze.


Lampy industrialne dawno już pożegnały zatłoczone zakłady i zapylone warsztaty. Coraz częściej są prawdziwą ozdobą kuchni, czy jadalni. Ze względu na swoją specyficzną formę i skierowane w dół silne źródło światła idealnie nadają się, by powiesić je nad stołem, czy miejscem roboczym. Świetnie pasują do nowoczesnych pomieszczeń, minimalistycznych loftów z niewielką ilością sprzętów. Są niezwykle oryginalnym i niepowtarzalnym elementem wyposażenia wnętrz.

Piękno ukryte w prostocie

Lampy industrialne wyróżniają się prostotą. Ze względu na ich pierwotne zastosowanie w halach roboczych większą wagę przywiązywano do ich funkcjonalności i trwałości niż formy. I to widać w proponowanej na rynku ofercie tego rodzaju lamp (chociażby w sklepach internetowych, np. www.lampy.pl). Lampy industrialne powstały, ponieważ miały po prostu dobrze oświetlać stanowisko pracy, być tanie w produkcji i odporne na ewentualne obicia, czy zarysowania. Te cechy przetrwały do dzisiaj. Surowe stelaże z drutu, metalowe abażury, szklane klosze są ozdobą nowoczesnych wnętrz, czyniąc je wyjątkowym i oryginalnym. 

Gdzie kupić lampę industrialną?

Dzisiejsze lampy industrialne wyglądem nie odbiegają od swoich fabrycznych pierwowzorów. Wprawdzie przy odrobinie samozaparcia można kupić oryginalne stare modele z drugiej ręki, ale warto rozważyć zakup nowo wyprodukowanej lampy industrialnej stylizowanej na starą. Jest to rozwiązanie godne polecenia, ponieważ produkowane obecnie modele są lżejsze, mają mniejsze wymiary, można je też dostać nie tylko w typowym dla nich w przeszłości czarnym lub antracytowym kolorze. Jeśli jednak zależy nam na lampie z tradycją pozostaje szukanie na targach staroci, u handlarzy starociami, czy śledzenie aukcji internetowych. Decyzja o powieszeniu oryginalnej lampy industrialnej powinna być dobrze przemyślana, ponieważ są one zazwyczaj bardzo duże i w mniejszych pomieszczeniach mogą się po prostu nie sprawdzać.

Współczesne rozwiązania

Skorzystanie ze współczesnej oferty w żaden sposób nie oznacza straty dla walorów dekoracyjnych. Wręcz przeciwnie. W sprzedaży są bardzo nowoczesne lampy wiszące, czy stojące stylizowane na przemysłowe. Równie proste w formie i w surowych kolorach, ale wyprodukowane ze szlachetnych materiałów np.: aluminium czy patynowanego szkła. Często zaskakują nawiązaniem do różnych znanych wcześniej form, ale przeniesionych w inny kontekst. I tak np.: lampa stojąca Spot Deluxe Studio przypomina oświetlenie znane ze studia filmowego lub fotograficznego.

Jeśli szukamy oryginalnej lampy stojącej to warto się przyjrzeć również modelowi, który przyciąga wzrok niezwykle technicznym wyglądem. Prostota formy nie rzutuje w żaden sposób na jej funkcjonalność. Wręcz przeciwnie, lampa ta gwarantuje duży komfort użytkowania. Umożliwia to wbudowany ściemniacz, regulacja wysokości lampy, a także duża moc światła.  Lampa jest dostępna w kilku kolorach, co podnosi jej walor użytkowy i możliwość dopasowania do różnych wnętrz.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za zakupem nowej lampy stylizowanej na przemysłową jest fakt, że ma ona często jeszcze dodatkowe elementy dekoracyjne. I tak te w ciemnoszarym, aluminiowym kolorze w pełni wpisuje się w surową industrialną stylistykę. Zdobią ją jednak jeszcze takie detale jak.: polerowany z połyskiem baldachim i zawieszenie z metalowego łańcucha. 

Wszystkie te modele lamp industrialnych w umiejętny sposób łączą tradycję z nowoczesnością. Dodaje im to niewątpliwego uroku i dzięki temu można nimi dopełnić aranżację nowocześnie urządzonych wnętrz.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku