Każdy z nas słyszał o szkodliwości soli na organizm, ale w nawale ostrzeżeń często zapominamy, że sól w czystej postaci jest składnikiem niezbędnym do życia. Nie jest to trucizna czy toksyna, żebyśmy jej radykalnie unikali. Unikać należy produktów czyszczonych chemicznie, a one nie mają nic wspólnego z naturalną solą. Ale jeśli koniecznie chcemy wykluczyć z naszej diety sól kuchenną, to warto jest zastąpić ją solą himalajską.


Sól himalajska (dostępna w sklepach z ekologiczną żywnością, jak np. drpelc.pl) jest wolna od zanieczyszczeń, jest bogata w substancje mineralne, elektrolity i pierwiastki. Taka sól nie jest przetwarzana chemicznie, a jej skład niezmieniony od tysięcy lat zawiera wszystko to, dzięki czemu powstało życie na ziemi. Ze znanych 118 pierwiastków sól himalajska zawiera ich aż 84, przez co nadają jej różowy kolor. Ważne jest, by w wyborze konkretnej soli kierować się właśnie jej kolorem - im ciemniejsza, tym sól jest bardziej wartościowa.

Stosując sól himalajską w rozsądnych ilościach można zwiększyć zawartość substancji mineralnych w organizmie. Należy mieć na uwadze, że niedobory pojedynczych pierwiastków mogą powodować poważne choroby, np. migrenę lub depresję. Sól himalajska ma także tę zaletę, że nie jest sztucznie jodowana. Ponadto sól himalajska zawiera magnez, cynk, żelazo i wapń. Jej krystaliczna struktura poprawia przyswajalność tych mikroelementów, likwiduje też konieczność stosowania antyzbrylaczy. Sól himalajska pomaga też usuwać toksyny i śluzy z organizmu, pomaga zwalczyć stany zapalne oraz alkalizuje ustrój.

Możemy ją wykorzystać do kąpieli detoksyzującej, kiedy to cenne minerały przedostają się do skóry w postaci jonów. Powoduje to naturalny wzrost komórek w żywych warstwach skóry. Sól himalajska za sprawą zawartych w niej składników mineralnych, że kąpiel z jej użyciem jest domowym sposobem na kąpiel detoksyzującą. Sposób ten polecany jest szczególnie osobom z chorobami skórnymi, podrażnieniami skóry, pooperacyjną dietą, dolegliwościami reumatycznymi, o niskiej odporności oraz z problemami ginekologicznymi. Kąpiel solankowa łagodzi też pęcherze, rany i miejsca po ukąszeniach owadów.

Nie wszyscy wiedzą, że sól ma działanie dezynfekujące, dlatego niektóre osoby mogą korzystać z tej samej wody z dodatkiem soli, bez obaw, że zarażą się łagodzonymi kąpielą objawami. Jednak, aby w pełni wykorzystać lecznicze działanie soli w kąpieli, należy stosować ją w odpowiednim stężeniu. Przepisem na 1% roztwór to ok. 10 gram soli himalajskiej na 1 litr wody.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku