Zbyt wysoki poziom cholesterolu to nieprawidłowość, która dotyczy dużej części Polaków. Mimo coraz większej świadomości społecznej na temat tego problemu, wciąż warto podkreślać, jakie czynniki w największym stopniu determinują jego wystąpienie.


Po pierwsze – niedostateczna aktywność fizyczna

Jednym z kluczowych zagadnień poruszanych podczas wszystkich rozważań dotyczących podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi jest aktywność fizyczna. Regularna rekreacja w każdym wieku (oczywiście jej intensywność musi być indywidualnie dostosowana) pozwala nie tylko na zmniejszenie poziomu stresu, ale ściśle oddziałuje na poszczególne układy życiowe. Obniża m.in. pojemność skurczową i minutową serca, zmniejsza tętno spoczynkowe i wysiłkowe, podwyższa możliwości wentylacyjne płuc, pogłębia oddech, ma wpływ na zmniejszenie poziomu cukru we krwi oraz wzmacnia ogólną sprawność. Wszystko to skutkuje zarówno zoptymalizowaniem równowagi pomiędzy "złym" cholesterolem LDL a "dobrym" HDL,  jak i pozwala na zmniejszone odkładanie się w naczyniach krwionośnych pierwszej z wymienionych frakcji.

Po drugie – (nie)właściwy jadłospis

Równie ważnym aspektem, na który powinno się zwracać szczególną uwagę, jest codzienne menu. Nieprawidłowo przygotowane, może powodować wzrost poziomu cholesterolu, co z kolei wiąże się ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia groźnych chorób, w tym choroby wieńcowej oraz zawału serca. Niektóre produkty określane są wręcz mianem "bomb cholesterolowych", z racji na ryzyko gwałtownego podwyższenia frakcji LDL. Artykuły spożywcze, które należy wyeliminować z jadłospisu, to m.in.:

  • tłuste mięso,
  • tłuste mleko,
  • śmietana,
  • majonez,
  • słodycze.

Jednocześnie, jadłospis warto wzbogacić o stanole roślinne. Mają one właściwości znacząco redukujące poziom LDL we krwi. Więcej o nich i o odpowiednim żywieniu, mogącym pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, można znaleźć np. na stronie marki Benecol.

Po trzecie - brak konsekwencji

Konsekwencja w dążeniu do celu jest wyznacznikiem osiągnięcia sukcesu w wielu dziedzinach - podobnie dzieje się zresztą także w walce z cholesterolem. Tym samym, jej brak bywa poważną i częstą przyczyną wzrostu poziomu LDL we krwi. Ćwiczenia uprawiane od czasu do czasu, bez wyraźnej determinacji czy systematyczności, w najlepszym wypadku przyniosą mierne efekty. Także najlepiej dobrany jadłospis, jeśli będzie przeplatany posiłkami bogatymi w cukry czy tłuszcze zwierzęce, nie pozwoli na osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Warto wytrwać w obranych postanowieniach, gdyż sumienność w ich wypełnieniu jest gwarancją sukcesu.

Po czwarte - brak wiary i samozaparcia

Ten problem okazuje się bardzo powszechny. Objawia się zarówno w myśleniu w rodzaju -"zawał serca? to może spotkać każdego, ale nie mnie", jak i osądzie, iż jakiekolwiek zmiany w życiu (jak choćby wymienione powyżej) i tak nic nie dadzą. Otóż nie - faktem jest, iż podwyższony poziom cholesterolu zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych i niebezpiecznych powikłań dla życia. Dlatego też tak wiele mówi się o profilaktyce oraz o wielu czynnikach mających na celu poprawę sytuacji.

Wysoki poziom cholesterolu - z tym naprawdę można sobie poradzić!

Eliminując czynniki wpływające niekorzystnie na poziom LDL, oraz stosując się do kilku podstawowych zasad opisanych powyżej, możliwe jest znaczące obniżenie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju niebezpiecznych powikłań ze strony układu krwionośnego oraz mięśnia sercowego. Wystarczą - konsekwencja, świadomość i samozaparcie. Powodzenia!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku