Wystrój wnętrza – aby sprawiał jak najlepsze wrażenie – musi być harmonijną kompozycją elementów dekoracyjnych, począwszy od tych najmniejszych, jak choćby ramki na zdjęcia, do największych – wliczając w to wielkoformatowe stylizowane fototapety. Każdy z tych elementów wchodzi w określoną konfigurację z pozostałymi dodatkami.


Zgodna niezgodność albo niezgodna zgodność

Współcześni projektanci są zgodni, że nagromadzenie zbyt wielu dodatków różniących się kolorystyką, stylem i zastosowaniem nie jest najlepszym wyjściem. Podobnie zresztą jak nagromadzenie elementów słabo się różniących – jest to po prostu monotematyczne, by nie powiedzieć: nudne. W wystroju trzeba zachować pewną równowagę, dlatego dobrze jest łączyć ciepłe barwy z chłodnymi w oparciu o kompozycję mniejszych akcesoriów dekoracyjnych (np. rzeźby, ramki) z większymi (kolorystyka ścian). Umiarkowana różnorodność (np. konfiguracja elementów w trzech barwach) ożywi każde wnętrze i pozwoli czuć się w nim komfortowo przez cały czas.

Blask fantastyczny

Już od czasów starożytnych (Witruwiusz) myśliciele twierdzili, że przestrzeń kształtowana przez człowieka jest artefaktem. Oznaczało to nieustanne poszukiwanie sposobów na nadanie pomieszczeniom (czy szerzej: obiektom architektonicznym) wyglądu odzwierciedlającego doskonały porządek kosmosu. Współcześnie staramy się uwydatnić cechy przestrzenne i proporcje w pomieszczeniach głównie za pomocą oświetlenia, barw i elementów szklanych (w tym luster). I tak np. ciepłe kolory przyciągają oko (uwydatniają daną formę), podczas gdy barwy chłodne mają niższy stopień nasycenia, a więc sprawiają, że przedmioty wydają się nieco oddalone.

Varietas delectat

Nie ma jednej utrwalonej metody na ożywienie wnętrza za pomocą odpowiedniej kompozycji dodatków. W tej kwestii należy zdać się na opinie i porady innych, a najlepiej – na własną intuicję i wyobraźnię. Dobrym początkiem jest przejrzenie oferty sklepów specjalizujących się w sprzedaży designerskich mebli i elementów dekoracyjnych. Nasze dzisiejsze propozycje można znaleźć u jednego z wiodących producentów i dystrybutorów oryginalnych akcesoriów do wnętrz – Le Pukka. Są to:

  • nowoczesny stołek z połyskującej porcelany,
  • metalowe sześcienne półki w trzech kolorach,
  • szklany wazon mozaikowy,
  • poliwęglanowe krzesło stylizowane na konary drzew,
  • kinkiet w stylu vintage,
  • szklana lampa w stylu skandynawskim lub industrialnym.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku