Mimo bolączek rodzimej służby zdrowia, statystyki wykazują znaczne postępy w diagnostyce.


Dzięki stosunkowo łatwej dostępności do podstawowych badań oraz rosnącej świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki wiele poważnych chorób jest wykrywanych we wczesnych stadiach rozwoju, co zwiększa szanse na wyleczenie, a w skali makro – ma znaczenie niebagatelne dla gospodarki kraju (sprawdź raport na https://www.forbes.pl/medicover-sprawdzil-ile-kosztuje-choroba-co-na-to-lux-med-i-enel-med-,artykuly,189103,1,1.html).

Jedną z podstawowych metod badań jest ultrasonografia, polegająca na wykorzystaniu fal dźwiękowych do obrazowania tkanek. Badanie USG pozwala skontrolować większość narządów i naczyń. Najczęściej wykonuje się:

  • USG jamy brzusznej
  • USG dróg moczowych, gruczołu krokowego oraz narządów rodnych kobiety
  • USG ginekologiczne (transwaginalne)
  • USG piersi
  • USG naczyniowe metodą Dopplera
  • ultrasonograficzne monitorowanie owulacji

Aby jednak wynik był poprawny, pacjent musi być właściwie przygotowany do badania. Lekarz zaleci odpowiednią dietę na dzień przed wykonaniem USG. Zaleca się spożywanie lekkostrawnych posiłków, z wyłączeniem owoców, warzyw oraz ciemnego pieczywa. Czasami sugeruje się zażycie środka farmaceutycznego mającego usunąć nadmiar powietrza z przewodu pokarmowego, gdyż utrudnia ono diagnostykę ultradźwiękami. 6 godzin przed badaniem nie powinno się przyjmować pokarmów, a także używek, takich jak papierosy, kawa czy alkohol. W przypadku USG dróg moczowych pęcherz powinien być wypełniony. W tym celu najpóźniej godzinę przed badaniem należy spożyć półtora litra wody niegazowanej.

Kobiety oczekujące na badanie narządów rodnych metodą ultradźwiękową powinny zasięgnąć opinii lekarza w sprawie dokładnego terminu. Inaczej jest bowiem w przypadku pacjentek w wieku rozrodczym (badanie najlepiej wykonać od 5 do 10 dnia cyklu), a inaczej u tych po menopauzie, które przyjmują hormonalną terapię zastępczą. Właściwy termin diagnostyki USG może również ustalić prowadzący ginekolog.

Zasadniczo są to najważniejsze zalecenia dla pacjentów oczekujących na diagnostykę obrazową metodą ultradźwięków. W czasie badania poszczególne obszary ciała są obserwowane za pomocą głowicy lub sondy. Skóra jest pokryta specjalnym żelem w celu wyeliminowania zakłóceń spowodowanych pęcherzykami powietrza.

Koszty USG na szczęście nie są duże, dlatego można je stosunkowo łatwo finansować z własnej kieszeni. Jak pokazują statystyki, rośnie liczba Polaków korzystających z usług medycznych w prywatnych firmach. Niektóre z nich oferują swoim klientom diagnostykę USG w podstawowych pakietach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku