W dzieciństwie każdy miał wokół siebie grupę znajomych, kolegów i koleżanek które były zawsze chętne do zabawy i wspólnych realizacji szalonych pomysłów. W dorosłym życiu, szczególnie po przeprowadzce do innego miasta lub za granicę, często brakuje nam takiej grupy, z którą wspólnie możemy działać i odkrywać nowe rzeczy.


Czasami blokuje nas środowisko, które przywykło do codzienności i nie chce zmian. Np. chcielibyśmy się nauczyć nowego tańca, języka albo skończyć kurs masażu. Od razu słyszymy od rodziców czy innych osób głos, że nie warto tego robić, to za drogie lub po co Ci to?

Jak więc znaleźć grupę która wspiera nasze działania?

Przede wszystkim warto obracać się w różnych środowiskach. Poza uczelnią i pracą warto jest w życiu robić coś szalonego - uprawiać sporty, wyjeżdżać w nowe miejsca. Doświadczenie odkrywa dla naszego umysłu nowe pomysły, które prowadzą do nowych, niedostępnych wcześniej rezultatów. To właśnie podczas realizowania hobby, sportu i uczenia się z pasją nowych rzeczy przychodzą ludzie, którzy stają się dla nas wsparciem i bratnimi duszami.

Bliższe relacje

Sama szkoła czy monotonna praca, która dziś nie daje takiej stabilizacji nie zapewnia tworzenia się więzi między ludźmi. Pamiętam, że najciekawsze kontakty zawsze łączyły mnie z ludźmi, z którymi przeżywałem wspólne wyjazdy pod namiot, na Mazury lub chodziłem po górach. W szkole i na uczelni każdy dzień był taki sam, i trudno było o łączące nas silne emocje. Ale na wyjazdach każdy pokazywał się od innej, bardziej rozrywkowej strony.

Jedną ze skutecznych i popularnych  form grupowej współpracy są warsztaty dla kobiet - kobiety wspólnie uczestniczą na nich w szkoleniu, które ma formę interaktywną. Każda z nich może wymienić doświadczenia i poradzić się innych kobiet, jak i trenera. To nie tylko nauka, ale i świetna zabawa, a takie grupy tworzą paczkę znajomych na całe życie.

Istnieje takie powiedzenie: „w portach statki gniją, a ludzie schodzą na psy”. Jest w nim również zawarta prawda dotycząca życia i relacji człowieka - stagnacja, zbyt długi okres bez żadnych zmian i poszukiwania lepszych doświadczeń sprawia, że życie staje się nudne, nijakie i brakuje w nim iskry, chęci do działania. Dlatego warto wyjść poza strefę komfortu, bezpieczny port i podjąć wyzwanie. Może to być wspólne bieganie, wyzwania sportowe i naukowe.

Obecnie wielu uczestników forów internetowych spotyka się w realnym świecie, aby razem potrenować, podyskutować i wymienić się wiedzą. Warto więc zacząć działać już dziś, porzucić wymówki i obrać nowy kierunek w życiu. Przezwyciężyć dołujący i ograniczający wpływ otoczenia, bo nikt za nas nie decyduje o naszej codzienności.

Autor: Marek Olszak


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku