Zapewne nie jeden raz znalazłeś się w sytuacji, że chciałeś podarować bliskiej Ci osobie jakiś prezent, który byłby wykonany specjalnie o niej, jednak nie posiadałeś zbytnich umiejętności, aby to zrealizować. Bardzo dużo osób mimo wielkiej wyobraźni, nie posiada zbytnich umiejętności manualnych. Ale czy jest to przeszkoda nie do przeskoczenia?


W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się przede wszystkim na to, aby ktoś za nas wykonał taki prezent. Jak się jednak pomyśli to grawerunki na biżuterii, czy jakieś inne tego typu prezenty mogą być bardzo drogie, zwłaszcza jeżeli ktoś planuje dać taki indywidualny prezent kilku osobom. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą drukarki przestrzenne. Przez długi okres były one wręcz niedostępne dla zwykłych ludzi i mogły z nich korzystać wyłącznie firmy, jednak od jakiegoś czasu ceny takich drukarek zaczęły gwałtownie spadać i zaczął się swoisty boom na trójwymiarowe wydruki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem będą one tak samo popularne jak zwykłe atramentówki. Drukarki 3D już nie raz pokazały co potrafią, chociażby drukując w pełni sprawną protezę ludzkiej dłoni, której cena kosztuje jedynie 20 dolarów.

Jak zaprojektować prezent?

Oczywistym jest fakt, że istnieje kilka etapów, podczas których można spotkać się z kilkoma problemami. Prawda jest jednak taka, że w większości przypadków można sobie z nimi w miarę prosto poradzić, ponieważ osoby odpowiedzialne za rozwijanie technologii druku 3D tak bardzo chcą ją spopularyzować, że starają się, żeby była ona jak najbardziej intuicyjna i prosta w obsłudze przez zwykłych użytkowników. Żeby zaprojektować obiekt trójwymiarowy powinno się przełożyć swój pomysł do programu typu CAD, jednak nie trzeba tego robić, ponieważ można poszukać gotowych rozwiązań, chociażby za pośrednictwem strony takiej jak: thingiverse.com

Jeżeli zaś zależy Wam na tym, aby każdy z projektów był indywidualny to możecie osiągnąć taki efekt poprzez posłużenie się chociażbym programem SketUp Make, który wraz ze stroną thingiverse stworzy naprawdę niesamowite wrażenie.

Istnieje jeszcze bardziej banalne rozwiązanie i polega ono na skorzystaniu z aplikacji 3D Builder, która została udostępniona przez firmę Microsoft. W tejże sytuacji ma się dostęp do biblioteki, w której znajdzie się kompletne projekty, które ponadto dają możliwość ich swobodnej modyfikacji. Wszelkiego rodzaju obiekty oraz sama aplikacja jest całkowicie bezpłatna.

Gdzie można drukować?

Możecie zdecydować się na zakup drukarki 3D, jednak prawda jest taka, że nie należą one do najtańszych. Dlatego w takim przypadku, gdy zaczynacie przygodę z wydrukami próbnymi to o wiele lepiej jest zdecydować się na poszukanie jakieś firmy, która w Waszej okolicy zajmuje się drukiem trójwymiarowym. Coraz więcej standardowych drukarni zaczyna wchodzić w rynek druku trójwymiarowego. W takich miejscach możecie po prostu dokonać zamówienia, sprecyzować czego oczekujecie np. wysyłając swój projekt, dostajecie wtedy wycenę i projekt jest wykonywany. Bardzo często wszystkie kwestie mogą zostać załatwione bez wychodzenia z domu. Dlatego nawet jeżeli mieszkacie gdzieś poza większym miastem to istnieje duże prawdopodobieństwo, że drukarnia sama wyślą Wam taki produkt. Cena wydruku będzie oczywiście zależna od rodzaju i ilości materiału, który został użyty oraz od tego ile będzie dany wydruk wymagał czasu. Najczęściej osoba, która już się tym zajmuje, gdy widzi projekt jest w stanie szybko wycenić ile będzie trzeba zapłacić pieniędzy za taki produkt.

Jak wyglądają ceny?

Im większa konkurencja, tym cena niższa, więc klient jest wtedy o wiele bardziej zadowolony. Z roku na roku widać jak ceny drastycznie spadają. Dzisiaj drukarki przestrzenne oscylują w okolicach tysiąca, dwóch tysięcy złotych, a jeszcze 5/6 lat temu trzeba było za takową drukarkę zapłacić około 40 tysięcy. Oczywistym jest fakt, że nie będzie to na dzień dzisiejszy jeszcze jakieś niesamowicie tanie rozwiązanie, jednak dużo to zależy od konkretnego wydruku. Cena jednak nie powinna za bardzo odbiegać od ceny zwykłego prezentu, jednak w tej sytuacji ma się o wiele więcej satysfakcji, ponieważ jest to coś co zostało stworzone z myślą o konkretnej osobie.

Kolejnym bardzo istotnym faktem jest to, że wydrukowany prezent będzie idealną alternatywą dla wszystkich osób, które nie posiadają zbytnich umiejętności manualnych, a mimo wszystko chcieliby ofiarować komuś prezent, który zostałby stworzony z myślą tylko o tej osobie, a przy tym, żeby był on jak najbardziej estetyczny i wyglądał jak najbardziej profesjonalnie. Trzeba jednak pamiętać o jednej kwestii, że sporym ograniczeniem jest tutaj fakt, że istnieje dosyć mała ilość materiałów, a najpopularniejszym są tworzywa sztuczne, jednak prawda jest taka, że jest tylko kwestią czasu, aż to się zmieni.

Artykuł przygotowany we współpracy z Michałem z bloga zDrukarki3D.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku