Krzesła do kuchni i jadalni należy starannie dobrać, aby były dopasowane do wystroju wnętrza i jednocześnie praktyczne. Tu liczy się wygoda i dobry gust. Niektóre trendy się zmieniają, inne pozostają na topie zawsze. Niezależnie od tego, czy wybierzemy bezpieczniejsze rozwiązanie i zdecydujemy się na bardziej klasyczne krzesła, czy też postawimy na ekstrawagancję, warto krzesłom poświęcić trochę uwagi. Krzesła będą nam w końcu służyć długie lata i nie tak szybko pozbędziemy się ich z naszego mieszkania, a to od nich zależeć będzie komfort korzystania z kuchni i jadalni.


Z tego względu wielu projektantów od lat stawia na minimalizm. Tego rodzaju krzesła i meble są modne zawsze. Również w roku 2015 można spodziewać się, że prostota i nowoczesność będą wśród istotnych trendów. Stąd też w niektórych mieszkaniach bardziej sprawdzą się proste krzesła, bez ornamentów i ozdobników, o ograniczonej, stonowanej kolorystyce i oszczędnym stylu. Ważna jest w takim przypadku gra linii pionowych i poziomych. Jedną z cech kuchni i jadalni wykonanych w tonie minimalistycznym jest to, że łatwo je przearanżować. Warto na to zwrócić uwagę i dobrać do wystroju takie krzesła, które możemy zmienić pod kątem dodatków, faktury czy kolorystyki. Dotyczy to np. wykorzystania pokrowców na obicia, wykończenia mebli czy detali w kuchni czy jadalni. Wszystko to w duchu hasła „mniej czyli więcej”.

Osoby, które zdecydowały się na wystrój w nurcie skandynawskim, generalnie będą szukać krzeseł o jasnych kolorach, z lekkich materiałów i w naturalnych barwach. Często są one monochromatyczne, ale o ciekawej fakturze. Bywa, że dominuje tu drewno – jeden z bezpieczniejszych pod względem stylistycznym materiałów. W pomieszczeniach w stylu norweskim należy unikać ciężkich, przytłaczających mebli. Elegancja i skromność są tu pożądanymi efektami. Przy okazji warto wspomnieć o opcji dla osób, które lubią nowoczesny wygląd. W waszych kuchniach i jadalniach może dominować styl high gloss, z metalowymi, gładkimi powierzchniami mebli, marmurami, etc. Jeśli czujecie, że pomieszczenia te są sterylne i zimne, to możecie je ocieplić wstawiając np. drewniane krzesła dopasowane w odpowiednim kolorze. Nie należy po prostu bać się łączenia tradycji z nowoczesnością. Pomieszczenia zyskają przez to eklektyczny charakter i to też jest w modzie.

Stałą tendencją jest również stylizacja wystroju wnętrza – czy to futurystycznie, czy też bardziej retro. Przykładem tego drugiego podejścia może być model krzesła Elizabeth. Choć stylizowane jest na Ludwika XVI, to wykonane jest z trwałego poliwęglanu. Niekoniecznie więc trzeba od razu wstawiać dokładne repliki, ale można zdecydować się na bardziej nowoczesne tworzywa, zachowując przy tym charakter retro pomieszczenia. Czasem warto zresztą ruszyć głową i podejść do problemu wystroju od innej strony. Stylizacja nie musi bowiem ograniczać się do wybranego stylu, ale może też zmienić charakter pomieszczenia. Innymi słowy, kuchnia wcale nie musi wyglądać jak typowa kuchnia. Aby miejsce to służyło nie tylko do gotowania, ale również stało się miejscem do rozmów i wspólnego spędzania czasu z rodziną i z przyjaciółmi, możemy mu na przykład nadać cech typowych dla pubów i barów. Już ustawienie hokerów, np. modelu Pinacolada zamiast zwykłych taboretów czy krzeseł, może nadać kuchni zupełnie innego charakteru i zmienić sposób jej użytkowania. Możemy również próbować stylizować kuchnię na salon, nie wspominając o tym, że wiele mieszkań, szczególnie tych z otwartymi kuchniami, łączy je wraz z jadalnią. Nawet jednak jeśli oba pomieszczenia są osobno, warto zadbać o spójną stylistykę krzeseł w obu miejscach – choćby po to, żeby w razie wizyty rodziny czy większej liczby gości, bezproblemowo można było dostawić do jadalni krzesła z kuchni.

Ciekawą tendencją jest tworzenie przez klientów spersonalizowanych modeli. Nowocześni producenci pozwalają włączyć się konsumentom w proces przygotowania przedmiotów użytkowych, w tym krzeseł. Możemy sobie więc pozwolić na strategię mieszania różnych stylów i łączenia ich w spójną, mimo że kontrastową, całość. Nie należy więc obawiać się eksperymentów, choć należy to robić z umiarem. Łatwo bowiem przesadzić i popaść w kicz.

Niezależnie od stylistyki w jakiej utrzymane jest wnętrze, przy wyborze krzeseł do kuchni i jadalni warto też zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Projektanci dostrzegli istotność tej kwestii i starają się tak przygotowywać nowe modele, aby były one stworzone z myślą o ergonomii i optymalnym dopracowaniu detali. Coraz częściej bowiem podejmujemy gości w kuchni. Częściej przygotowujemy posiłki wspólnie ze znajomymi. Wygoda przy gotowaniu czy spożywaniu to też ważny argument, dla którego warto zwracać uwagę na funkcjonalność krzeseł.

 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem CentrumKrzesel.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku