Nieświeży oddech jest problemem, z którym boryka się wiele osób. Zwykle poranny brzydki zapach, który da się usunąć po dokładnym szczotkowaniu zębów i płukaniu jamy ustnej i nie pojawia się w ciągu dnia jest normalny. Sprawa jest jednak poważna, jeśli nieprzyjemny zapach z ust towarzyszy nam przez cały dzień. Ma to skutki w stosunkach z innymi osobami, które wręcz odsuwają się nawet na samą myśl  o kontakcie z takim oddechem. Przykry zapach z ust utrudnia kontakty społeczne oraz często dyskwalifikuje jego właściciela w oczach pracodawcy i nowo poznanych osób. Skąd bierze się nieprzyjemny oddech i jak mu zaradzić?


Przyczyny nieświeżego oddechu

Najczęściej przykry zapach z ust jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, a także chorób dziąseł i zębów. Brzydki zapach wywołują wszystkie dolegliwości, które pozwalają na gromadzenie się resztek pokarmowych i zaleganie, np. kamień nazębny czy źle dopasowana proteza, a także stany zapalne dziąseł, paradontoza i próchnica. Jeśli mamy zmniejszone wydzielanie śliny, która powinna radzić sobie z zanieczyszczeniami pomiędzy regularnym myciem zębów, wtedy również doświadczamy przykrego zapachu z ust. Tak naprawdę za zapach ten odpowiadają konkretne bakterie, jedynie cztery spośród ponad 300, które żyją w naszej jamie ustnej. Pożywiając się resztkami pokarmu, jaki pozostał w niej, wydzielają nieprzyjemne w zapachu substancje w postaci siarkowodoru oraz metanotiolu (źródło: gaba-dent.pl).

Jak zapobiegać przykremu zapachowi z ust?

Przede wszystkim należy doprowadzić jamę ustną do zdrowia i porządku. Należy przy pomocy dentysty wyleczyć zęby oraz dziąsła, pozbyć się przetok, stanów zapalnych, a także zepsutych korzeni, które są doskonałym siedliskiem dla bakterii. W przypadku noszenia protez, nawet częściowych, należy sprawdzić ich szczelność oraz czystość oraz stosować odpowiednie środki do jej czyszczenia. Następnie należy po prostu prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, czyli czyścić zęby minimum dwa razy dziennie, a nawet po każdym posiłku, płukać jamę ustna odpowiednimi płynami, które pomagają pozbyć się płytki nazębnej oraz regularnie usuwać kamień nazębny w gabinecie dentystycznym. Dużo w czystym oddechu zależy od stanu naszego języka. Jakiekolwiek choroby, pleśniawki i afty również wywołują przykry oddech. Należy więc odpowiednio czyścić język, zwłaszcza jego tylną część. W aptekach można dostać specjalne szczoteczki do pielęgnacji języka. W zapobieganiu nieprzyjemnemu zapachowi pomaga w ciągu dnia picie dużej ilości wody, która spłukuje bakterie i zanieczyszczenia. Jeśli takie zabiegi nie przynoszą rezultatu, prawdopodobnie przyczyny przykrego zapachu należy szukać w dalszej części przewodu pokarmowego.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma kompot z gruszek

Wersja do druku