Zdrowa żywność, siłownia, jogging – wszystko to ma wpływ na nasze samopoczucie i wygląd. Dlatego coraz modniejszy ostatnio zdrowy tryb życia powinien zawierać  w sobie również dbałość o zewnętrzne cechy, jak odpowiedni makijaż, wyeksponowanie rysów twarzy, ukrycie mankamentów,  zadbane paznokcie i piękną skórę. Właśnie do tego potrzebne nam wykwalifikowane kosmetyczki. Czego wymaga zawód kosmetyczki? Jak stać się jeszcze lepszym fachowcem w tej dziedzinie?


Czym zajmuje się kosmetyczka?

Zawód ten obejmuje przede wszystkim zabiegi pielęgnacyjne całego ciała, regenerujące oraz relaksujące. Wśród nich znajdą się maseczki, masaże, kąpiele, peelingi. W zakładzie kosmetycznym wykonuje się usługi, które mają poprawić nasz wygląd, przygotować na imprezę lub po prostu zadbać o nas na co dzień. Najczęściej więc klientki fundują sobie makijaże, regulację brwi, depilację zbędnego owłosienia, oczyszczanie twarzy i skóry ciała, manicure i pedicure i mnóstwo innych usług. Jest to dla kosmetyczki codzienność. Jednak myli się ten, kto myśli, że kosmetyczka cały dzień maluje paznokcie lub wyrywa klientkom brwi. Z tym zawodzie znajdują się również zabiegi, które mogą być też wykonywane w zakładzie medycyny estetycznej. Odpowiednio wykwalifikowana kosmetyczka ma uprawnienia by wykonywać zabiegi z użyciem lasera, jak np. depilację, poddawać skórę złuszczaniu za pomocą lekkich kwasów, a także wykonywać mikrodermabrazję czy kawitację. W gabinecie możemy też wykonać makijaż permanentny, który wiąże się z przerwaniem ciągłości skóry.

Jak rozszerzyć swoją ofertę?

Każda kosmetyczka lub kosmetolog, czyli osoba, która ukończyła studia wyższe na kierunku kosmetologii, może podejmować się zabiegów pielęgnacyjnych, które nie leżą w kompetencji wyłącznie lekarza medycyny. Nie mają więc uprawnień i umiejętności, by np. wstrzykiwać botoks, czy wykonywać zabieg volumetri. Kosmetolog jednak może wykonywać te zabiegi jedynie pod kierunkiem lekarza. Oznacza to, że może rozszerzać swoje umiejętności na profesjonalnych szkoleniach, które organizowane są przez firmy specjalizujące się w szkoleniu z zakresu medycyny estetycznej. Można skorzystać m.in. ze szkoleń takich jak mezoterapia bezigłowa, volumetria, wypełniacze, czyli np. korekcja zmarszczek i wiele innych. Z kolei kosmetyczka, czyli technik usług kosmetycznych,  nie może wykonywać zabiegów, które ingerują w głębsze części skóry. Dla nich jednak przeznaczone są odpowiednie kursy kosmetyczne, szkolące w każdym pozostałym zakresie, które również są dostępne w firmach oferujących szkolenia jak np. Skin Medicine. Każdy kurs kosmetyczny powinien być jednak przeprowadzany przez odpowiednio wykwalifikowaną osobę i składać się z części teoretycznej oraz praktycznej. W ten sposób można rozszerzyć ofertę swojego salonu kosmetycznego i zyskać uznanie na rynku, co oczywiście przekłada się na większą ilość klientek. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Tonik do twarzy

Wersja do druku