Natura każdego obdarzyła innym uśmiechem, jedni mają śnieżnobiałe zęby, nie wysilając się zbytnio, a inni bardziej żółtawe czy nawet sinawe. Mówi się, że to kwestia genetyki, jeśli taki odcień mamy od dziecka. Dostępne w drogeriach oraz aptekach preparaty, w postaci past, płukanek czy żeli pomagają rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów, ale konieczne jest trzymanie się kilku zasad, by osiągnąć pożądany efekt.


Czemu jedne pasty wybielają zęby, a inne nie?

Wszystko zależy od składu pasty do zębów. W zależności od potrzeb można wybierać pomiędzy różnymi rodzajami past, jedni mają zęby wrażliwe, drudzy narzekają na osad, a jeszcze inni mają problem z dziąsłami. Stąd różne składniki wykorzystywane są do tworzenia poszczególnych rodzajów past. Pasta wybielająca może działać w sposób mechaniczny bądź chemiczny, walcząc w ten sposób z osadem i kamieniem nazębnym, a przy tym rozjaśniając zęby. Dobra pasta wybielająca do zębów używana regularnie, daje efekty już po kilku dniach szczotkowania. Dostępne są również takie, które dają efekty już po jednym szczotkowaniu, a wszystko dzięki optycznym rozjaśniaczom. Pasty zawierające granulki, kuleczki czy drobinki ścierają osad z zębów, a więc działają mechanicznie. Innym rodzaje są pasty działające chemicznie. Rozpulchniają bądź rozpuszczają osad, a dzięki zawartości składników enzymatycznych, rozjaśniają szkliwo. Dostępne są również pasty wybielające, które łączą  działanie mechaniczne i chemiczne.

Skład past wybielających

W składzie znaleźć można węglan wapnia, który jest naturalnym składnikiem kredy, działa neutralizująco na kwasy i ma również działanie ścierne. Właściwości polerujące szkliwo ma uwolniona krzemionka, stąd często jest składnikiem past rozjaśniających zęby. Dwuwęglan sodu, to kolejny często spotykany składnik. Skutecznie usuwa osad, powstający na skutek spożywania różnych potraw i napojów, a przy tym nie rysuje szkliwa. W składzie dobrej pasty wybielającej znaleźć można również perlit czy pirofosforan wapnia, który chroni zęby przed kamieniem nazębnym.

Skuteczność past wybielających

Eksperci potwierdzają, iż dobra pasta do zębów, zawierająca odpowiednie składniki, rozjaśnia zęby nawet o kilka tonów. Radzą również, by przetestować różne pasty i sprawdzić, która ma najlepsze działanie w przypadku naszych zębów. Warto wybierać produkty, które nie tylko wybielają zęby, ale również chronią je przed osadem i wzmacniają szkliwo. Dzięki temu nasze zęby będą nie tylko białe i błyszczące, ale również zdrowe przez długi czas.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku