Mówi się, że wybielanie okolic intymnych będzie jednym z nadchodzących trendów ginekologii estetycznych w najbliższych latach. Już teraz zauważa się zwiększone zainteresowanie tym zabiegiem, przeważnie wśród kobiet, choć pojedynczy chętni to także mężczyźni. Czy jest to kolejna moda czy rzeczywiście potrzebna usługa? Czemu służy i jak się ją przeprowadza? I czy Ty, zdecydowałbyś się na wybielanie okolic intymnych?

Nie wiadomo dokładnie gdzie i kiedy narodził się trend wybielania okolic intymnych, czyli m.in. warg sromowych i odbytu. Być może pochodzi on z krajów azjatyckich, w których brak opalenizny, blada, jasnoróżowa skóra to oznaki prestiżu. Może to konsekwencja usuwania wszelkich plam i zmian barwnikowych z powierzchni ciała - piegów, przebarwień itp. Faktem jest, że zabieg ten znany jest już od wielu lat, choć dopiero niedawno zaczął być prowadzony na większą skalę.

Wybielanie okolic intymnych - dla kogo?

Nie jest to typ zabiegu, gdzie decyzję o wykonaniu podejmuje się z dnia na dzień. Specjalista od ginekologii estetycznej pracujący w Kliniki Ziemlewski w Warszawie i Wrocławiu opowiada, kto najczęściej korzysta z tego typu usługi:

Pierwszy typ naszych pacjentów to osoby - szczególnie kobiety, które rzeczywiście posiadają przebarwienia zlokalizowane w obrębie miejsc intymnych. Ciemniejsze plamy o nieregularnym kształcie obejmują wzgórek łonowy, przez wargi sromowe, aż po odbyt. Nie wpływają one na stan zdrowia, ale są nieestetyczne i krępujące. Drugim typem pacjentów są osoby, których okolice intymny wyglądają zupełnie prawidłowo, ale w wyniku własnych upodobań estetycznych pragną odświeżyć, rozjaśnić i wybielić wskazane miejsca.

Rzeczywiste przebarwienia mogą mieć różnorodne podłoże. Przede wszystkim:

  • genetyczne,
  • nabyte.

Przebarwienia nabyte mogą powstać na skutek zażywania leków, np. hormonalnych, czy w wyniku częstych wizyt w solarium. Nie bez znaczenia jest także wiek danej osoby, przebyte porody i choroby. Wszystko to wpływa na ogólną kondycję ciała, także na mocniejsze napigmentowanie okolic intymnych.

Sposoby wybielania warg sromowych i odbytu

Metod na wybielenia okolic intymnych jest kilka, a każda z nich mniej lub bardziej skuteczna. Osoby zainteresowane tym zabiegiem mogą dokonać wyboru między maściami rozjaśniającymi i zabiegami laserowymi. Wybór metody powinien być uzależniony od preferencji pacjenta i analizy przeciwwskazań. Trzeba pamiętać o jednym - preparaty należy kupować w aptekach lub dobrych klinikach medycyny estetycznej, a zabiegów laserowych powinien dokonywać tylko doświadczony specjalista.

  • Maści i kremy

Przeznaczone są do użytku domowego. Ich zadaniem jest zahamowanie produkcji melaniny oraz wybielenie ciemniejszych okolic warg sromowych i odbytu. Jest to możliwe dzięki substancją aktywnym, takim jak kwas kojowy czy hydrochinon. Maści i kremy tego typu z pewnością są wygodniejsze i bardziej komfortowe w użyciu, głównie dzięki ich samodzielnej aplikacji. Wadą jest to, że substancje aktywne mogą poważnie podrażnić skórę w tych wrażliwych okolicach. Prowadzić to może do bolesnych lub swędzących zmian, których gojenie się zajmuje dużo czasu.

  • Zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe paradoksalnie są bardziej bezpieczne dla skóry niż maści. Przede wszystkim wykonuje się je w profesjonalnych gabinetach klinik medycyny estetycznej lub ginekologii estetycznej. Osoba przeprowadzająca zabieg jest wykształcona i doświadczona, co znacznie zmniejsza ryzyko efektów ubocznych. Ponadto zadowalające efekty uzyskuje się o wiele szybciej, ponieważ już po 2-3 sesjach wybielania laserowego. Ponadto zabieg ten ma dodatkowe zalety - podczas jego wykonywania dochodzi do odmłodzenia i ujędrnienia okolic intymnych.

Laserowe wybielanie okolic intymnych

Zabiegi laserowe są coraz bardziej popularne, a ich skuteczność stopniowo przewyższa stosowanie maści i kremów. Warto wiedzieć, czego można oczekiwać po tego typu zabiegach.

Kliniki medycyny estetycznej często podają za pomocą jakiego sprzętu wykonują zabiegi. Warto poszukać takiego miejsca, który używa profesjonalnego i bezpiecznego urządzenia - jest nim m.in. laser Fotona - wielozadaniowe urządzenie służące do rewitalizacji skóry oraz do usuwanie przebarwień.

Cały zabieg ogranicza się do naświetlania danych części ciała wiązką laserową. Może on powodować lekki ból, ze względu na wyjątkową wrażliwość okolic intymnych, jednak kremu znieczulające oraz zimny nawiew niweluje nieprzyjemne odczucia. Jedna sesja trwa około godziny, w zależności od tego czy wybielane są wargi sromowe, czy odbyt - mówi ginekolog z Kliniki Ziemlewski, który wykonuje tego typu zabiegi w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.

Zabieg wybielania okolic intymnych jest przeznaczony dla każdego - niezależnie czy chęć zmiany wynika z rzeczywistych problemów czy mody na jasnoróżową skórę w każdej części ciała. Jeśli zabieg ten ma poprawić samopoczucie danej osoby - nie ma powodu, żeby z niego rezygnować. Medycyna estetyczna jest stworzona dla potrzeb ludzi, a wybielanie okolic intymnych jest jedną z nich, niezależnie od postrzegania jej jako hit czy kicz.

Artykuł przygotowany we współpracy z: https://www.klinikiziemlewski.pl/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku