Właściciele cery tłustej dowiedzieli się o jej posiadaniu już w okresie dojrzewania. Wtedy to uwidacznia się nadmierna aktywność gruczołów łojowych, która skutkuje powstawaniem trądziku, pryszczy, zaskórniaków i różnych stanów zapalnych skóry.
Nieprawidłowa pielęgnacja, zarówno zbyt delikatna, jak również zbyt agresywna może spowodować skutek odwrotny od zamierzonego. Jak prawidłowo pielęgnować skórę łojotokową?

Cera zbyt tłusta
Skóra łojotokowa to skóra, u której występuje nadmierna produkcja łoju. Oczywiście jest on potrzebny, lecz w odpowiedniej ilości, która spełnia swoje ochronne zadanie. Zbyt dużo tłuszczu doprowadza do zablokowania porów, gromadzenia się zanieczyszczeń i powstawania trądziku. Dotyczy to zarówno skóry twarzy, jak i owłosionej skóry głowy. Objawem łojotoku są także zaczerwienienia, łuszczenie się skóry, ściąganie.

Najważniejsze mądre oczyszczanie
Mądre, czyli skuteczne, ale delikatne. Oczyszczanie skóry łojotokowej z nadmiaru tłuszczu powinno pozostawiać na niej pewną jego warstwę. Zbyt mocne tarcie i stosowanie zbyt silnych preparatów oczyszczających może skutkować pogłębieniem się problemu. Dzieje się tak, ponieważ skóra pozbawiona odpowiedniej warstwy łoju traci wodę, a wtedy gruczoły łojowe dostają znak, że zanikła bariera, która miała chronić skórę przed utratą wilgotności. Wtedy produkcja łoju się zwiększa i prowadzi do jeszcze większych problemów ze skórą. Można to porównać do efektu jo-jo, częstym zjawisku przy nieprawidłowym odchudzaniu. 

Kosmetyki w walce z nadmiarem łoju
Stosowanie odpowiednich kosmetyków dla skóry łojotokowej pozwoli na uniknięcie zatykania porów, które sprzyjają powstaniu zaskórników oraz trądziku. Podstawą w codziennej pielęgnacji będzie więc stosowanie odpowiedniego preparatu oczyszczającego, który delikatnie usunie nadmiar sebum oraz inne zanieczyszczenia. Powinien działać też antybakteryjnie i nie zatykać porów. Często w walce z nadmiarem łoju pomaga zwykłe mydło. Lecz należy pamiętać, że może ono również wysuszać skórę. Codziennie należy także stosować odpowiedni tonik, który oprócz oczyszczenia odświeży skórę, delikatnie ją złuszczy i nawilży, a także zapewni jej odpowiednie pH. Skóra łojotokowa wydaje się być bardzo zanieczyszczona, więc często używa się do niej agresywnych gruboziarnistych peelingów. Mogą one jednak spowodować zbyt duże podrażnienie skóry. Dlatego przy tego rodzaju skórze warto sięgnąć po delikatniejsze peelingi, ale nawet do stosowania codziennego. Ostatnim krokiem jest stosowanie kremów nawilżających, najczęściej lekkich i matujących, które nawadniają skórę, lecz nie zatykają gruczołów i nie powodują zwiększenia wydzielania łoju. 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku